Strona głównaWiadomościŚwiatSukces ukraińskiego wywiadu wojskowego. Przechwycili rosyjskie dokumenty niejawne

Sukces ukraińskiego wywiadu wojskowego. Przechwycili rosyjskie dokumenty niejawne

-

- Reklama -

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) powiadomił w poniedziałek o udanej operacji specjalnej wymierzonej w resort obrony Rosji, której efektem było uzyskanie dostępu do serwerów ministerstwa i przechwycenie dokumentów niejawnych, m.in. rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.

Mowa o dokumentach przesyłanych w korespondencji z udziałem ponad 2 tys. podmiotów podległych resortowi obrony. Analiza przechwyconych danych pozwoliła nam zidentyfikować wielu rosyjskich generałów, a także innych wysokich rangą przedstawicieli ministerstwa. Dysponujemy np. dokumentami należącymi do zastępcy szefa tego resortu, Timura Iwanowa – przekazano w komunikacie ukraińskiej służby, opublikowanym na Telegramie.

HUR oznajmił, że uzyskał dostęp nie tylko do danych o charakterze merytorycznym, ale również m.in. do oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego przepływ informacji.

Dzięki tej operacji będziemy mogli ustalić pełną strukturę ministerstwa obrony Rosji i podległych mu jednostek – dodał wywiad wojskowy.

Działania HUR w cyberprzestrzeni, wymierzone w rosyjskie instytucje państwowe, zostały znacząco zintensyfikowane w okresie od lutego 2022 roku, czyli po rozpoczęciu przez Kreml pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. W sierpniu 2022 roku, niecałe pół roku po agresji, ukraińskie ministerstwo transformacji cyfrowej informowało, że hakerzy kontrolowani przez władze w Kijowie zaatakowali ponad 6 tys. stron i serwisów internetowych w Rosji, w tym m.in. rządowe portale zapewniające usługi dla obywateli.

Źródło:PAP

Najnowsze