Strona głównaWiadomościŚwiatRosjanie publikują nagranie rozmowy oficerów Bundeswehry. Scholz potwierdza

Rosjanie publikują nagranie rozmowy oficerów Bundeswehry. Scholz potwierdza

-

- Reklama -

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyznał, że służby jego kraju badają „bardzo poważny” wyciek w armii. Rosyjskie media opublikowały nagranie audio, które ma być rozmową oficerów armii niemieckiej i dotyczy dostaw broni do Kijowa.

W sobotę 2 marca kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że Niemcy dokładnie badają ten wyciek nagrań oficerów armii. Rozmowa dotyczy bardzo poufnych elementów dotyczących wojny na Ukrainie. „To bardzo poważna sprawa i dlatego jest teraz przedmiotem bardzo dokładnego i bardzo szybkiego śledztwa” – oznajmił Scholz przy okazji wizyty w Rzymie.

W piątek 1 marca, Margarita Simonian, dyrektor rosyjskiego kanału RT, zamieściła w Internecie 38-minutowe nagranie audio. Słychać na nim, że niemieccy oficerowie armii omawiają atak na Krym, który miał miejsce 19 lutego. Na nagraniu słychać dyskusje na temat możliwości wykorzystania przez siły ukraińskie niemieckich rakiet Taurus i ich potencjalnego wpływu na takie uderzenie.

Wojskowi mówią o wycelowaniu rakiet w cele w główny most nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Rosję kontynentalną z zaanektowanym przez Moskwę w 2014 roku Krymem. Dyskusje dotyczą także wykorzystania rakiet dostarczonych do Kijowa przez Francję i Wielką Brytanię. Eksperci, z którymi konsultował się niemiecki magazyn „Der Spiegel”, stwierdzili, że nagranie jest autentyczne. Rzeczniczka Ministerstwa Obrony powiedziała, że trwa dochodzenie.

Przypomina się, że Kijów prosił Niemcy o dostawę rakiet Taurus, które mogą razić cele odległe o 500 km. Olaf Scholz wcześniej odmawiał wysłania takich rakiet. Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zażądała w tej sprawie „szybkich wyjaśnień ze strony Niemiec” i dodała, że „każda próba uniknięcia odpowiedzi na pytania zostanie uznana za przyznanie się do winy”.

Źródło: Der Spiegel/ France Info

Najnowsze