Strona głównaWiadomościPolitykaPróba narzucenia ogólnounijnego portfela cyfrowego

Próba narzucenia ogólnounijnego portfela cyfrowego

-

- Reklama -

PE w głosowaniu poparł plany wprowadzenia ogólnounijnego portfela cyfrowego. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom cyfrową identyfikację podczas uzyskiwania dostępu do usług publicznych i prywatnych, takich jak konto bankowe, składanie deklaracji podatkowych czy zapisywanie się na uniwersytet. Jest też odpowiedzią na obawy co do ochrony prywatności w sieci i ochrony danych w aplikacjach oferowanymi przez Apple, Alphabet, Google i inne platformy.

Takie portfele istnieją już w niektórych krajach członkowskich. Nowe prawo UE ma służyć temu, aby były one interoperacyjne. Przykładowo, jeśli osoba mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym, będzie mogła korzystać z jednego cyfrowego portfela w dwóch krajach. Europejski portfel cyfrowym będzie zatem sumą systemów krajowych (które mogą mieć nieco inną charakterystykę) zdolnych do współpracy.

Portfel UE będzie używany na zasadzie dobrowolności. Przepisy, które poparł w czwartek PE, przewidują bezpłatne „kwalifikowane podpisy elektroniczne” dla użytkowników portfela UE, które mają taką samą moc prawną jak podpis odręczny.

Parlament poparł rozporządzenie 335 głosami, przy 190 przeciw i 31 głosach wstrzymujących się. Teraz rozporządzenie będzie musiało zostać formalnie zatwierdzone przez Radę, aby stać się obowiązującym prawem.

(PAP)

Najnowsze