Strona głównaWiadomościPolskaRząd Tuska wycofuje się z kolejnej obietnicy. Przedsiębiorcy apelują

Rząd Tuska wycofuje się z kolejnej obietnicy. Przedsiębiorcy apelują

-

- Reklama -

Premier Donald Tusk podczas kampanii wyborczej obiecał obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych. Teraz okazało się, że takich zmian nie będzie. Powodem ma być brak pieniędzy w budżecie. Biznes apeluje: zmiany są potrzebne i to nie powierzchowne.

Zasady rozliczania składki zdrowotnej wprowadzone w Polskim Ładzie w 2022 roku spowodowały, że znacznie wzrosły obciążenia dla firm. Teraz płacona jest od dochodu bez możliwości jej odliczenia.

To oczywiście dodatkowa ukryta forma opodatkowania. Jest też wiele głosów mówiących, że obecne zasady naliczania składki zdrowotnej od dochodu są skrajnie niesprawiedliwe. Niektórzy przedsiębiorcy muszą płacić na ubezpieczenie zdrowotne kolosalne pieniądze.

Temat od początku wywoływał wielkie emocje. Zmiana zasad naliczania składki stała się jedną z kluczowych obietnic Koalicji Obywatelskiej, która przed wyborami zapowiadała, że chce powrócić do poprzedniego systemu rozliczania składki zdrowotnej.

Co zapowiadał Tusk w kampanii, a potem rząd w umowie koalicyjnej

„Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych” – tak brzmi 34. punkt na słynnej liście „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”.

„Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej” – to z kolei zapis z Umowy koalicyjnej między KO, PSL, Polską 2050 i Lewicą.

Wszystko to słowa rzucane na wiatr. Jak podaje money.pl, rząd nie ma zamiaru realizować tej obietnicy. Teraz twierdzi, że gdyby opodatkowanie w postaci składki zdrowotnej obniżył, to w budżecie zabraknie pieniędzy.

Przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej zaniepokojeni obecnym systemem naliczania składki zdrowotnej. Apelują o sprawiedliwy system finansowania opieki zdrowotnej, niezależnie od formy zatrudnienia. Wciąż liczą, że rząd jednak podejmie działania na rzecz zmiany obecnych zasad naliczania składki zdrowotnej, ale coraz więcej wskazuje na to, że nic takiego się nie wydarzy.

Najnowsze