Strona głównaWiadomościŚwiatTysiące rolników zablokowało drogi prowadzące do Francji

Tysiące rolników zablokowało drogi prowadzące do Francji

-

- Reklama -

Tysiące hiszpańskich rolników strajkujących przeciwko polityce rządu Pedro Sancheza oraz władz UE zablokowało we wtorek drogi prowadzące do Francji. Największe utrudnienia w ruchu występują na terenie wspólnot autonomicznych Nawarry oraz Katalonii.

Przed południem rolnicy wjechali na kilkadziesiąt tras w Katalonii, tamując ruch pojazdów ciągnikami lub ustawionymi na jezdni barykadami z opon. Nieprzejezdna jest również autostrada A-2 łącząca Madryt z Barceloną, stolicą regionu.

- Reklama -

Duże blokady drogowe występują też w rejonie katalońskich miast Lerida, Girona oraz Tarrega.

We wtorkowe popołudnie chaos komunikacyjny z powodu rolniczych protestów występuje również na drogach Nawarry. Do Pampeluny, stolicy tego regionu, wjechały setki traktorów, paraliżując ruch drogowy. Część rolników rozdaje mieszkańcom miasta warzywa i owoce.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Hiszpańscy rolnicy kontynuują protesty, pomimo ogłoszenia przez rząd 14 lutego planu poprawy sytuacji w rolnictwie, w którym znalazły się m.in. zmiany przepisów, skutkujących ograniczeniem biurokracji podczas wnioskowania o dotacje unijne, dopłat do paliwa rolniczego, wsparcia w nawadnianiu pól, a także zaostrzenia wymogów fitosanitarnych dla produktów spoza UE.

Demonstranci twierdzą, że nie mają żadnych gwarancji, iż zaprezentowane im przez rząd Sancheza propozycje wejdą w życie. Twierdzą, że większość obiecywanych rozwiązań uzależnionych jest od dobrej woli władz Unii Europejskiej, którym nie ufają.

Zdaniem manifestantów KE w zbyt małym stopniu działa na rzecz zwiększenia konkurencyjności producentów rolnych z UE. Twierdzą oni, że władze UE szkodzą europejskiemu rolnictwu poprzez realizację polityki tzw. Zielonego Ładu, która ma poprzez szereg przepisów umożliwić UE osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zmiany te polegają m.in. na redukcji stosowania pestycydów i nawozów.

We wtorkowym oświadczeniu władze czołowej hiszpańskiej organizacji rolniczej Unii Związku Rolników i Hodowców (UUAG) napisały, że ani rząd Hiszpanii, ani władze UE “nie traktują na poważnie postulatów protestujących”.

(PAP)

spot_img

Najnowsze