Strona głównaWiadomościŚwiatPodejrzenia oszustw "na ukraiński paszport". Dla wyłudzenia świadczeń socjalnych

Podejrzenia oszustw „na ukraiński paszport”. Dla wyłudzenia świadczeń socjalnych

-

- Reklama -

Niemieckie służby wykryły ponad 5 tysięcy przypadków najprawdopodobniej nieuzasadnionego otrzymania świadczeń socjalnych. Zastosowano metodę „na ukraiński paszport”. Ukraińcom w Niemczech przysługują specjalne dodatki, które nie obowiązują osób z paszportem państwa unijnego.

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) zajmuje się ponad pięcioma tysiącami spraw, w których osoby z ukraińskimi paszportami mogły otrzymać świadczenia socjalne w Niemczech w sposób niedopuszczalny.

- Reklama -

Tłem postępowania są raporty władz imigracyjnych. Podobno zgłosiły się tam osoby z ukraińskimi paszportami wydanymi krótko wcześniej, ale mówiące tylko po węgiersku i prawdopodobnie posiadające podwójne obywatelstwo. W związku z tym pojawiły się wątpliwości co do ich pochodzenia.

Jako obywatele UE Węgrzy nie mają w Niemczech bezpośredniego prawa do świadczeń socjalnych. Chodzi przede wszystkim zasiłek obywatelski, który jest znacznie trudniejszy do otrzymania bez ukraińskiego paszportu.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Jesienią ubiegłego roku Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło się do krajów związkowych o zgłaszanie podejrzanych przypadków do Bamf. W międzyczasie wpłynęło tam 5609 podejrzanych przypadków, większość z nich pochodzi z Bawarii (2846), w dalszej kolejności z Badenii-Wirtembergii (1980), Turyngii (697) i Dolnej Saksonii (81).

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców koordynuje kontrolę obywatelstwa i kontaktuje się w tym celu z władzami Ukrainy i Węgier.

Jeśli dana osoba ubiega się o ochronę w Republice Federalnej Niemiec, wyjaśnienie obywatelstwa jest elementarnym warunkiem wstępnym ewentualnego przyznania ochrony – mówi rzecznik Bamf.

W przypadku posiadania obywatelstwa węgierskiego nie można udzielić zezwolenia na pobyt w rozumieniu tymczasowej ochrony (dla uchodźców), ponieważ obywatele UE nie są objęci tą dyrektywą.

Wyniki kontroli są przekazywane organom państwowym. Te mają zdecydować, jak postępować w tych przypadkach i czy kontrole będą miały konsekwencje dla posiadaczy paszportów.

Władze Badenii-Wirtembergii ustaliły, że wiele osób, o których mowa, otrzymało paszporty w ukraińskim mieście Berehowe. Berehowe znajduje się zaledwie kilka kilometrów od granicy z Węgrami. Ambasada Ukrainy w Berlinie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Źródło:spiegel.de
spot_img

Najnowsze