Strona głównaMotoryzacjaDacia przedstawia trzecią generację Dustera

Dacia przedstawia trzecią generację Dustera

-

- Reklama -

Nowy Duster ma swoją premierę w poniedziałek 26 lutego na salonie w Genewie. Cena bazowa tego modelu ma się zaczynać od 20 000 euro, co czyni go najtańszym samochodem w swojej klasie. Ma bardziej nowoczesny i kanciasty design.

Dacia zaprezentowała trzecią generację swojego Dustera, jednego z najlepiej sprzedawanych SUV-ów w Europie. Chce nim zwłaszcza podbić bogaty rynek niemiecki. Samochód korzysta z podwozia Renault Clio i Captura w ramach „optymalizacji produkcji grupy Renault”.

Produkowany będzie jednak w Rumunii, a pod koniec 2024 roku ma się pojawić wersja 7-osobowa o nazwie Bigster. Wypuszczony na rynek w 2010 roku Duster został wyprodukowany dotąd w ponad 2,2 miliona egzemplarzy na całym świecie.

Ostatnio jednak jego sprzedaż słabnie. 300 000 sztuk sprzedawano w 2019 r., a w 2023 r. nastąpił spadek do do 200 000. Odnowiony model ma te statystyki poprawić. Dacia, która miała być „ekonomicznym” modelem grupy Renault, chce nim zaatakować także bardziej wymagający rynek niemiecki.

Szef grupy Denis Le Vot stwierdził, że zamiast „taniej marki” chcą zmienić wizerunek Dacii na „fajny i przyjazny” samochód, do np. rekreacji na świeżym powietrzu. Dacia odnowiła także swój jedyny model elektryczny, małego Springa, który do tej pory był najtańszym modelem elektrycznym na francuskim rynku. W teorii ma autonomię jazdy na 200 kilometrów.

Na zakup modelu „Spring” nie ma jednak we Francji „ekologicznej” premii od państwa, bo auto jest produkowane w Chinach, a wkrótce będzie musiało walczyć z wydajniejszym Citroënem ë-C3.

Rumuńska marka wystawia także w Genewie swój prototyp „Buggy”, którym w Dakarze 2025 pościga się dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Sébastien Loeb, pięciokrotny zwycięzca imprezy Nasser Al-Attiyah i Cristina Gutierrez. Samochod ma 3-litrowy silnik V6 o mocy 360 koni mechanicznych…

Źródło: Le Figaro

Najnowsze