Strona głównaWiadomościPolskaKredyt 2 proc. W zdecydowanej większości skorzystali Ukraińcy

Kredyt 2 proc. W zdecydowanej większości skorzystali Ukraińcy

-

- Reklama -

Z preferencyjnego kredytu na zakup mieszkania w Polsce skorzystało także tysiące obcokrajowców – najwięcej Ukraińców. Z programu kredyt 2 proc. mogli korzystać wszyscy, którzy spełniali warunki i uzyskali zdolność kredytową.

Z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że obcokrajowcom udzielono 3044 kredytów w ramach programu kredyt 2 proc. Najwięcej kredytów hipotecznych przyznano gospodarstwom domowym tworzonym przez Ukraińców (2215). Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ spośród cudzoziemców to właśnie Ukraińców najwięcej mieszka nad Wisłą.

Na podium znaleźli się jeszcze Białorusini (492) i Hindusi (46). Łączna wartość wsparcia dla obcokrajowców sięgnęła 1,3 mld zł.

Ministerstwo zaznacza, że do statystyk wliczane są także pary/gospodarstwa domowe, w których przynajmniej jedna osoba jest obcokrajowcem. Te stanowią jednak mniejszość. Z 1,3 mld zł ok. 275 mln zł to kwota kredytu udzielonego parom, gdzie tylko jedno z nich to obcokrajowiec.

Do końca stycznia 2024 roku udzielono w sumie 64 089 kredytów 2 proc. Oznacza to, że odsetek dotyczący obcokrajowców wynosi 4,7 proc.

Ministerstwo podkreśla, że banki nie są zobowiązane do sprawdzania, czy obcokrajowcy mają inne nieruchomości za granicą. Przypomnijmy, że kredyt na preferencyjnych warunkach przyznawany był tylko na pierwsze mieszkanie.

Obecnie program jest zawieszony, ale nowa władza szykuje coś swojego – między wierszami zapowiada nawet kredyt 0 proc. Na kredyt 2 proc., z którego skorzystała stosunkowo wąska grupa społeczeństwa, zrzucają się wszyscy. Dopłaty do kredytów podbiły popyt, a efektem ubocznym jest wzrost cen mieszkań – nawet o 20 proc.

Najnowsze