Strona głównaWiadomościŚwiatW tym kraju cukrowa wata okazała się groźna dla zdrowia

W tym kraju cukrowa wata okazała się groźna dla zdrowia

-

- Reklama -

Niektóre stany Indii wprowadziły zakaz sprzedaży waty cukrowej w kolorze różowym. Władze Indii odkryły, że produkt zawiera substancję rakotwórczą. W południowym stanie Tamil Nadu przeprowadzono testy, które miały potwierdzić, jak donosi gazeta „The Indian Express”, wykrycie rodaminy B.

To barwnik, który nadaje wacie bardzo różowy, wręcz neonowy odcień. Jest to substancja stosowana w przemyśle, przy tekstyliach, kosmetykach i tuszach do barwienia skóry. Dodany do żywności jest niebezpieczny – stwierdziły lokalne władze.

Różową watę z barwnikiem obwinia się o efekty bólu brzucha, swędzenia, a nawet problemów z oddychaniem. W przypadku długotrwałego spożycia może to mieć wpływ na nerki, wątrobę i jelita, a może wiązać się z ryzykiem raka. Minister Zdrowia wprowadził w tym stanie zakaz produkcji i sprzedaży waty cukrowej. Podobna decyzja została podjęta nieco wcześniej na terenie Pondicherry.

Nie jest to jednak wyrok ostateczny na watę cukrową, nieodłączny element jarmarków i odpustów, także u nas. Rodamina B jest zakazana w Europie i nie przez wszystkich używana jako barwnik. Minister Zdrowia stanu Tamil Nadu, chciał całkowitego zakazu sprzedaży waty cukrowej, ale władze są ostrożne.

Problem dotyczy tylko niektórych sprzedawców, bo ten barwnik jest po prostu tańszy. Władze zalecają ostrożność i zwracanie uwagi na to, czy wata nie jest „zbyt intensywnie różowa”, co może być sygnałem ostrzegawczym.

Źródło: France Info

Najnowsze