Strona głównaWiadomościŚwiat„Nowa forma służby wojskowej” u naszych sąsiadów?

„Nowa forma służby wojskowej” u naszych sąsiadów?

-

- Reklama -

„Trzeba pomyśleć o nowej formie służby wojskowej” – stwierdził szef czeskiej armii gen. Karel Řehka. W 2004 r. czeski parlament przegłosował zniesienie obowiązkowego poboru do wojska. Dwadzieścia lat później kwestię nowej formy służby wojskowej poruszył szef Sztabu Generalnego.

Sytuacja geopolityczna naszej części Europy mocno się zmieniła. Szef czeskiej armii zauważył, że liczba rezerwistów w kraju nie jest obecnie wystarczająca i to „poważny problem naszych sił zbrojnych”.

„Nie jesteśmy w stanie wygenerować wystarczających, możliwych do szybkiego rozmieszczenia rezerw i musimy się postarać, by zwiększyć liczbę aktywnych rezerwistów” – mówi szef Sztabu Generalnego. Dodał, że nie musi to oznaczać przymusowego poboru, bo po prostu trzeba znaleźć „wystarczająco dużo obywateli, którzy są gotowi zrobić coś dla kraju, ale być może nie rozumieją wystarczająco sytuacji lub nie jest to dla nich na tyle atrakcyjne, by się zaangażowali”.

Gen. Rehka dodał, że „likwidując podstawową służbę wojskową, traciliśmy rocznie około 40 000 rezerwistów.” Armia czeska stała się w pełni zawodowa 1 stycznia 2005 r. „Potrzebujemy narzędzia do generowania rezerw” – dodał.

Czechy budują obecnie „system informacji o zarządzaniu obronnością”, a armia naciska na zmiany legislacyjne. Zdaniem szefa sztabu dwa lata po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nadszedł czas na otwarcie w tej sprawie debaty.

Gen. Karel Řehka uważa, że „Czechy będą musiały w przyszłości zacząć myśleć o nowej formie służby wojskowej, czy to obowiązkowej, czy dobrowolnej, ale muszą szukać mechanizmów, które pozwolą na generowanie rezerw”.

W czasach komunizmu, podobnie jak w Polsce, obowiązkowa służba wojskowa trwała dwa lata. Następnie została skrócona, zaraz po „aksamitnej rewolucji” do półtora roku, a następnie do jednego roku, z możliwością zamiany na służbę cywilną. Karel Řehka uważa, że nie już powrotu do systemu z czasów komunizmu, ale trzeba poszukać modelu alternatywnego.

Jego zdaniem, ważne jest przywrócenie prestiżu służby, system zachęt, model ochotniczej służby wojskowej, w którym osoby takie mogą ją pełnić w regionie, w którym żyją, czy dodatkowe świadczenia. Wśród propozycji jest np. konieczność odbycia służby wojskowej celem aplikowania na niektóre stanowiska publiczne.

Na razie czeski rząd nie komentuje pomysłu potencjalnego powrotu do obowiązkowej służby wojskowej. Szef sztabu uważa, że trzeba tu szukać konsensusu, ale potrzebna jest decyzja polityczna. „Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam wygenerować wystarczającą ilość rezerwistów, których będziemy mogli stosunkowo szybko wykorzystać, jeśli chcemy przygotować się na ewentualny poważny konflikt” – dodaje.

Źródło: Radio Praga

spot_img

Najnowsze