Parlament Albanii zatwierdził w czwartek porozumienie z rządem Włoch w sprawie tymczasowego przyjmowania migrantów, którym włoskie statki udzieliły pomocy na morzu. Umowę podpisali w listopadzie ubiegłego roku premierzy obu krajów, Giorgia Meloni i Edi Rama.
Podczas głosowania porozumienie poparło 77 spośród 140 albańskich parlamentarzystów.
Opozycja zbojkotowała głosowanie – przekazała agencja Ansa.
Włoskie media informowały wcześniej o protestach w Albanii przeciwko planom utworzenia centrów dla migrantów.
Porozumienie przewiduje utworzenie na terytorium Albanii, a więc kraju nie należącego do UE, dwóch ośrodków, finansowanych i zarządzanych przez stronę włoską, do których trafiać będą uratowani na morzu migranci w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku o azyl. Ma w nich przebywać do 3 tys. osób. Nie będą one mogły opuszczać ośrodków.
Wcześniej umowę przyjął parlament Włoch.
Porozumienie krytykuje włoska opozycja, która kwestionuje możliwość realizacji tej umowy w sposób zgodny z normami praw człowieka.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi skomentował, że umowa z Albanią jest potwierdzeniem tego, że Włochy „nie są w stanie zarządzać” falą migracyjną.
Szef komisji ds. migracji we włoskim episkopacie, arcybiskup Gian Carlo Perego, ocenił, że fundusze na ośrodki w Albanii to „pieniądze wyrzucone do morza”.
W ubiegłym roku do Włoch przybyło drogą morską ponad 157 tys. migrantów. To rekord w ciągu ostatnich lat.