Strona głównaWiadomościBiznesZałamanie gospodarcze w Izraelu. PKB zanurkował

Załamanie gospodarcze w Izraelu. PKB zanurkował

-

- Reklama -

Z powodu trwającej od października wojny z Hamasem PKB Izraela spadł w ostatnim kwartale o 19,4 proc. w stosunku do kwartału poprzedniego. Końcówka 2023 roku była dla gospodarki kraju najgorsza od czasów pandemii Covid-19 – podał w poniedziałek izraelski urząd statystyczny.

Według prognoz gospodarka miała rosnąć w ubiegłym roku o 2,3 proc., ale po rozpoczęciu wojny dynamika zmieniła się kompletnie, eksport spadł o 18,3 proc., a import o 42,4 proc. W sumie PKB Izraela wzrósł w ubiegłym roku o 2 proc.

Poważny spadek importu ma związek z atakami jemeńskiego, wspieranego przez Iran, ruchu Huti na statki handlowe na wodach Morza Czerwonego. Dostawy szklakami morskimi mają dla Izraela fundamentalne znaczenie, a większość importu i eksportu państwa żydowskiego polega właśnie na transporcie morskim.

Najważniejsze agencje ratingowe świata oceniają, że perspektywy ekonomiczne kraju są „negatywne”. 9 lutego Moody’s po raz pierwszy obniżyła notę państwa z A1 do A2. Minister finansów Izraela Bezalel Smotricz nazwał decyzję agencji „politycznym manifestem”.

Wojna doprowadziła do bardzo poważnych braków na rynku pracy. Ze względu na konflikt nie pracuje około 360 tys. zmobilizowanych żołnierzy rezerwy oraz 144 tys. osób ewakuowanych z zagrożonych terenów. Ponadto rząd Izraela zabronił wjazdu do kraju około 160 tys. palestyńskich pracowników.

Co więcej konflikt zbrojny sprawił, że w zapaści znalazł się sektor turystyczny, bardzo ważny dla izraelskie gospodarki.

W listopadzie 2023 roku bank centralny Izraela ocenił, że koszty wojny dla gospodarki kraju sięgają 600 mln dolarów tygodniowo.

19 października minister Smotricz przekazał, że jego resort pracuje nad specjalnym pakietem pomocowym dla gospodarki na czas wojny, większym niż zastrzyk ekonomiczny z czasów pandemii. Zapewnił, że gospodarka kraju udźwignie wojnę oraz cywilne potrzeby kraju.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze