Strona głównaWiadomościPolskaW oparach absurdu. Koniec z charakteryzacją w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", bo...

W oparach absurdu. Koniec z charakteryzacją w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, bo to „rasizm”

-

- Reklama -

„Twoja Twarz Brzmi Znajomo” to popularne show, które w Polsce emituje Polsat. Program polega na tym, że znani celebryci przebierają się za rodzime i zagraniczne gwiazdy muzyki i wykonują ich utworu na żywo, a następnie są oceniani. Okazuje się jednak, że zbyt dokładne kopiowanie wyglądu niektórych artystów, uznawane jest obecnie za rasistowskie.

W USA od kilka lat charakteryzowanie się na osobę czarnoskórą uważane jest za rasistowskie. W Stanach kojarzy się to z tzw. zjawiskiem „blackface”, czyli karykaturalnym i prześmiewczym przedstawianiem murzynów w XIX i XX wieku.

- Reklama -

Poza USA jednak takie złe skojarzenia raczej nie występują, ale jednak w dobie globalizacji Amerykanie narzucają swoje fobie całej reszcie świata i dlatego blackface obecnie tropi się nawet w tych państwach, w których nigdy go nie było.

I tu właśnie pojawia się problem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. W wielu państwach zrezygnowano z charakteryzowania białych na osoby czarnoskóre, ale nie w Polsce.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W polsatowskim show bardzo często nasi rodzimi gwiazdorzy przebierali się np. za amerykańskich raperów, co było głośno komentowane za granicą (pisał o tym np. „The Guardian”).

Teraz jednak również polscy gwiazdorzy nie będą mogli charakteryzować się na czarnoskórych. Decyzja o tym nie zapadła jednak w Polsce – podjęła ją firma Banijay, która jest właścicielem „Your Face Sounds Familiar”.

„Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez globalną grupę medialno-rozrywkową Banijay, zmiana koloru skóry uczestników lub naśladowanie innych cech fizycznych w sposób, który mógłby zostać uznany za rasistowski, są niedozwolone w żadnej produkcji tego formatu. Oznacza to, że od najnowszej edycji programu uczestnicy nie będą zmieniać koloru skóry ani naśladować innych cech fizycznych, które mogłyby zostać uznane za przywłaszczenie kulturowe” – informuje Endemol Shine Polska, która realizuje polską wersję formatu, należącego do firmy Banijay.

Źródło:Wprost Rozrywka
spot_img

Najnowsze