Strona głównaWiadomościPolskaReanimacja „trupa” z udziałem ministra Sikorskiego?

Reanimacja „trupa” z udziałem ministra Sikorskiego?

-

- Reklama -

W podparyskim La Celle-Saint-Cloud spotykali się 12 lutego ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji – Radosław Sikorski, Annalena Baerbock i Stephane Sejourne, jako gospodarz. Było to wskrzeszenie formatu Trójkąta Weimarskiego.

Po wejściu Polski do UE, Trójkąt miał być formą budowy pewnego porozumienia wewnątrzunijnego. Szybko okazało się, że nie jest to figura geometryczna równoboczna. Oś Paryż-Berlin i tak prowadziła własną politykę.

- Reklama -

W czasach PiS wybrano kierunek atlantycki. Teraz następuje reanimacja tego ciała, co ma być z jednej strony „nagrodą” dla Warszawy za „powrót do Europy”, a z drugiej strony ma nas odciągnąć od zbyt bliskich relacji z USA, zwłaszcza po możliwej wygranej Trumpa. W tym samym czasie wizyty w Paryżu i Berlinie składa Donald Tusk.

Według polskiego MSZ „spotkanie ma służyć zapowiedzianemu w styczniu przez Radosława Sikorskiego odnowieniu formuły Trójkąta Weimarskiego”, a „wśród planowanych tematów rozmów znajdą się aktualne zagadnienia międzynarodowe, w szczególności kwestia wsparcia dla walczącej Ukrainy, współpraca w dziedzinie obronności i zbliżający się szczyt państw NATO w Waszyngtonie. Poruszony zostanie także problem rosyjskiej dezinformacji oraz destabilizujące działania realizowane przez reżim w Mińsku”.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W podobnym duchu informowały o spotkaniu media francuskie. Tematami ma być „walka z dezinformacją rosyjską” i „zwiększone wsparcie dla Ukrainy”. Przypomniano, że „przed tym spotkaniem prezydent Emmanuel Macron przyjął w Pałacu Elizejskim premiera Polski Donalda Tuska, przypieczętowując w ten sposób ponowne zjednoczenie Paryża i Warszawy po napiętych dyplomatycznie latach pod poprzednimi rządami nacjonalistycznego PiS”.

Dodano, że Tusk i Macron rozmawiali o „bezpieczeństwie w Europie w czasie, gdy ewentualny powrót Donalda Trumpa do Stanów Zjednoczonych mógłby zagrozić solidarności transatlantyckiej” („omówiono scenariusze, na które Europa musi się przygotować w przypadku powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu”). Dodano, że „ Trójkąt ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się realia polityczne”.

spot_img

Najnowsze