Strona głównaWiadomościPolskaDruzgocący raport o nowej TVP. Widzowie odwracają się od telewizji

Druzgocący raport o nowej TVP. Widzowie odwracają się od telewizji

-

- Reklama -

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła raport na temat „nowej”, bo zarządzanej przez nową władzę, TVP. Czytając sprawozdanie należy pamiętać, że KRRiT sprzyja PiS-owi, niemniej twarde dane pokazują, jak na rynku spadły notowania TVP.

Według KRRiT wskutek zwieszenia 20 grudnia 2023 roku emisji części stacji i programów Telewizja Polska „nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej”.

Przypomniano, że nowa ekipa rządząca przerwała emisję m.in. TVP Info, TVP World, wyłączyła wspólny program TVP3 Regionalna i 16 programów lokalnych, zagranicznym odbiorcom uniemożliwiła oglądanie serwisu „Polonia 24” w TVP Polonia, zaś w TVP Wilno zabrakło serwisów informacyjnych „Info Wilno” i „Info Wilno Flesz”.

Przede wszystkim zaś z głównych anten zdjęto „Wiadomości”, „Teleexpress” i „Panoramę”, zaprzestano emisji programów publicystycznych pokazywanych w TVP1.

W internecie czasowo wyłączono serwis tvp.info, a po jego odblokowaniu ze strony zniknęło wiele tekstów. Nie tylko propagandowych, ale także czysto informacyjnych (np. ile zarabiał Tusk w Brukseli), a nawet kompletnie niepowiązanych politycznie w „Tygodniku TVP”, w którym akurat propaganda PiS-owska (to dopisek redakcji, takiego określenia w raporcie KRRiT oczywiście nie ma) stanowiła mniejszość. Tekstów pozbyto się natomiast wszystkich, nawet tych o historii czy kulturze – ich „grzechem” był fakt, że powstały za rządów PiS.

Odpowiednie czystki wykonano także w serwisie TVP.VOD. Usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych „Reset” i „Resortowe dzieci”, audycje „W tyle wizji”, „Wawa mówi”, cykliczne wywiady „Między słowami” i „W pełnym świetle”, archiwalne wydania „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teeexpressu”.

Słaba oglądalność „nowej” TVP

Przechodząc do liczb, KRRiT podaje, że po ponownym włączeniu sygnału średnia oglądalność minutowa programu TVP INFO (licząc rok do roku) osiągnęła zaledwie 27% wielkości tego wskaźnika sprzed roku (czyli spadła o 73%).

„Teleexpress” pod koniec stycznia miał o sto tysięcy widzów mniej niż w ostatnim tygodniu grudnia. „Panorama” w tygodniu przed 20 grudnia notowała ok. miliona widzów, natomiast w ostatnim tygodniu stycznia zaledwie niecałe 400 tysięcy. Serwis „19.30” pod koniec stycznia ma o niemal 20 procent widzów mniej niż „Wiadomości”. W tygodniu 4-19 grudnia średnia oglądalność Wiadomości wynosiła 1 858 985 widzów, natomiast serwis 19.30 między 22 a 28 stycznia 1 520 882.

Podano też dokładne dane pokazujące spadek widowni kanałów i programów, które przywrócono w zmienionych odsłonach. TVP Info od 1 do 19 grudnia miało 366,3 tys. osób średniej oglądalności minutowej, a od 29 grudnia do 28 stycznia – 92,8 tys.

Jak podkreśla KRRiT, „zmiany te mają swoje odzwierciedlenie w oglądalności, a co za tym idzie w sprzedaży czasu reklamowego„.

Przed wyłączeniem TVP Info, telewizja publiczna miała 20,5% udziału w całej rynkowej wielkości GRP. Aktualnie udział ten jest mniejszy o 5 punktów procentowych. GRP to skrót od Gross Rating Point. W ten sposób określa się, jaki odsetek grupy celowej miał kontakt z emitowanymi reklamami.

Dodano, że wszystkie kanały Telewizji Polskiej po zmianach wygenerowały znacznie mniej punktów GRP.

„Po zmianach, udział telewizji publicznej w GRP wyniósł 14,84 proc. i zmniejszył się o 28 proc. w stosunku do okresu bezpośrednio poprzedzającego wyłączenie sygnału i zdjęcie serwisów z ramówek – podkreślono” – napisano.

KRRiT zaznacza ponadto, że „TVP nie przekazała dokumentów dotyczących emisji programów i audycji oraz dostarczania odbiorcom usług od 19 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024, o które wystąpiła KRRiT na podstawie Art.10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji”.

Najnowsze