Strona głównaWiadomościŚwiatTurcja ostrzega przed eskalacją na Bliskim Wschodzie

Turcja ostrzega przed eskalacją na Bliskim Wschodzie

-

- Reklama -

Ekspansja napięć i walk musi zostać powstrzymana; stoimy w obliczu jeszcze większej eskalacji na Bliskim Wschodzie – powiedział w niedzielę Hakan Fidan, minister spraw zagranicznych Turcji, cytowany przez agencję Anadolu.

Polityk skomentował ostatni wzrost napięć na linii USA-Iran. W odpowiedzi na atak na amerykańską bazę w Jordanii Waszyngton ostrzelał powiazane z Iranem cele w Syrii i Iraku. Teheran określił naloty jako „naruszeniem suwerenności tych państw” i „strategiczny błąd, który spowoduje nasilenie napięć i niestabilność w regionie”.

„Gdy igrasz z ogniem, w każdym momencie może się on zmienić w niemożliwą do opanowania pożogę” – ostrzegł Fidan. Dodał, że Turcja pozostaje w stałym kontakcie zarówno z USA, jak i partnerami w regionie.

Komentując wojnę w Strefie Gazy zaznaczył, że „Izrael poczuje się bezpiecznie, gdy porzuci opowiadane społeczności międzynarodowej kłamstwa i przystanie na utworzenie wolnej Palestyny”.

Szef tureckiej dyplomacji przypomniał, że „kiedy wspomina rozwiązanie dwupaństwowe, podkreśla gotowość wprowadzenia mechanizmu gwarancji”, w którym za bezpieczeństwo niepodległej Palestyny odpowiadałaby m.in. Ankara.

Źródło:PAP

Najnowsze