Strona głównaWiadomościŚwiatEstonia w tęczowych oparach. Pierwsze homo-małżeństwa po zmianie prawa

Estonia w tęczowych oparach. Pierwsze homo-małżeństwa po zmianie prawa

-

- Reklama -

W Estonii cztery pary zawarły pierwsze w kraju tzw. homo-małżeństwa – podała w sobotę telewizja ERR. Estonia jest drugim państwem w Europie Środkowowschodniej, po Słowenii, które pozwala na wynoszenie związków jednopłciowych do rangi cywilnego małżeństwa.

Tęczowe prawo weszło w Estonii w życie 1 stycznia, co oznacza, że od tego dnia homopary mogły ubiegać się o zawarcie „związku małżeńskiego”. Ustawa została przyjęta przez tamtejszy parlament latem 2023 roku.

- Reklama -

Z danych wynika, że od początku roku w największych miastach Estonii ubiegało się o to około 50 par tej samej płci. Cztery z nich „pobrały się” w urzędzie stanu cywilnego w Tartu. Wszystkie złożyły wniosek przy pierwszej dostępnej okazji, tj. 1 stycznia 2024 roku.

Prawo dotyczące zawierania tzw. homo-małżeństw poprzedziła ustawa o zarejestrowanych związkach partnerskich. Dawała ona w pewnych zakresach „równe prawa” parom w konkubinacie, niezależnie od ich płci. Przez to pary jednopłciowe uzyskały m.in. możliwość wspólnej adopcji dzieci.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze