Strona głównaWiadomościPutin chwali się, że ma broń „lepszą niż NATO”

Putin chwali się, że ma broń „lepszą niż NATO”

-

- Reklama -

Władimir Putin spotkał się 2 lutego w Tule z uczestnikami forum „Wszystko dla zwycięstwa!”. Omówił tam pracę rosyjskiego przemysłu obronnego, przebieg „specjalnej operacji wojskowej” (wojnę na Ukrainie), „zaciąg ochotników na front”, itp.

Putin stwierdził m.in., że „produkty rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego cieszą się popytem za granicą i przewyższają produkty krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

„Jeśli porównać współczesną broń NATO i broń z ostatniego okresu czasów sowieckich, to nawiasem mówiąc, pod pewnymi względami jest ona gorsza. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę naszą najnowszą broń, jest ona już wyraźnie lepsza od wszystkich” – twierdził rosyjski prezydent.

Putin wyjaśnił, że mów o „technologii rakietowej, pojazdach opancerzonych”, ale i wszelkiej innej broni używanej na polu walki. Zapewne to trochę opinie „ku pokrzepieniu serc” rosyjskich, ale też wsparcie dla rosyjskiego eksportu broni, który przeżywa pewien kryzys.

Putin mówi w Tule, że „rosyjskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe są zawalone zamówieniami” i to w aspekcie toczonej przez Rosję wojny, specjalnie nie dziwi. Moskwa posiłkuje się zresztą np. dostawami amunicji nawet z Korei Północnej. Putin dodał jednak, że „warte miliardy dolarów produkty sprzedawane są także za granicą”.

Tutaj wymienił przede wszystkim system przeciwlotniczy „Pancyr”, który cieszy się „dużym popytem” za granicą. System ten powstał jeszcze w czasach sowieckich, a później był rozwijany. Do końca 2022 roku armia rosyjska utraciła na Ukrainie 14 pojazdów systemu Pancyr-S1. Broń ta trafiła m.in. na Bliski Wschód.

Putin przypomniał dodatkowo, że w ciągu ostatniego półtora roku w przemyśle obronnym w Rosji powstało ponad 520 tys. nowych miejsc pracy. Zapowiedział też podwyżki dla pracowników tego sektora i rozwiązanie dla nich „kwestii mieszkaniowych i socjalnych”.

Rosyjski prezydent postraszył także Zachód tym, że „Rosja prawie całkowicie zmodernizowała i odnowiła swoje strategiczne siły nuklearne”. Putin mówił o zmodernizowaniu 95% sił nuklearnych i o 100% odnowie „komponentu morskiego”.

Odnosząc się do prowadzonej wojny, Putin stwierdził, że „ukraińskie siły zbrojne zamieniły się w prawdziwą organizację terrorystyczną”. Ich działania nazwał nawet „neonazizmem”.

Organizatorem forum „Wszystko dla zwycięstwa” w Tule był „Ogólnorosyjski Front Ludowy”. Na konferencję zaproszono 600 przedstawicieli ze wszystkich regionów Rosji reprezentujących przemysł zbrojeniowy, w tym także robotników, inżynierów, naukowców, przedstawicieli pro-wojskowych organizacji publicznych, lekarzy wojskowych, a nawet korespondentów wojennych.

Źródło: RIA Nowosti

Najnowsze