Strona głównaWiadomościŚwiatUkraina naprawia stosunki z Węgrami. Kijów odróżnia "prorosyjskość" od bycia "prowęgierskim"

Ukraina naprawia stosunki z Węgrami. Kijów odróżnia „prorosyjskość” od bycia „prowęgierskim”

-

- Reklama -

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba próbuje załagodzić stosunki ukraińsko-węgierskie. Polityk stwierdził nawet, że Viktor Orbán i Péter Szijjártó nie są politykami „prorosyjskimi”.

Napięte do tej pory stosunki ukraińsko-węgierskie zaczynają się ocieplać. Budapeszt przesłał Brukseli kompromisowe porozumienie, które pozwoli odblokować 50 mld euro na pomoc dla Ukrainy, jeśli UE spełni kilka węgierskich postulatów.

- Reklama -

Premier Orbán odblokuje środki na pomoc dla Ukrainy, „jeśli zostanie zagwarantowane, że decyzja o dalszym przekazywaniu pieniędzy będzie poddawana przeglądowi co roku”.

– Nie chodzi o wykorzystywanie naszego weta do szantażu, ale o przywrócenie i zachowanie jedności UE – mówił szef rządu w Budapeszcie.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W grudniu Orbán przyjął zaproszenie do spotkania od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Później szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó.

– Ukraina zrobiła zdecydowany krok w stronę spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem – mówił Jermak.

Z kolei minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził w rozmowie z węgierskim portalem telex.hu, że Viktor Orbán i Péter Szijjártó „nie są politykami prorosyjskimi, tylko prowęgierskimi”.

– Gdyby byli prorosyjscy, to Péter Szijjártó nie powiedziałby na tym spotkaniu, że szanuje integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy – ocenił Kułeba.

– Węgry mają swoje skomplikowane relacje z UE. Powiedziałem Péterowi Szijjártó: „słuchaj, jesteście członkami tej wielkiej europejskiej rodziny, my też chcemy być jej częścią. Ale kłótnie, które toczą się między wami, nie muszą mieć wpływu na nasze wzajemne relacje” – dodał Ukrainiec.

Źródło:telex.hu
spot_img

Najnowsze