Strona głównaWiadomościPolskaKonfederacja: Premier ma narzędzia do tego, by takie rozwiązanie wprowadzić

Konfederacja: Premier ma narzędzia do tego, by takie rozwiązanie wprowadzić [VIDEO]

-

- Reklama -

Konfederacja domaga się obniżenia stawki VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. – mówili w środę na konferencji prasowej politycy Konfederacji Krzysztof Mulawa i Ewa Zajączkowska-Hernik. – Jest to poziom, na który pozwala UE, więc premier ma narzędzia do tego, by takie rozwiązanie wprowadzić – dodali.

Poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa ocenił na konferencji prasowej, że „drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej to skutek ideologicznej polityki klimatycznej UE, w tym wysoce niekorzystnych dla Polski i spekulacyjnych certyfikatów ETS, jak również to efekt nieporadnych kolejnych rządów w Warszawie”.

- Reklama -

Wszyscy płacimy rachunki za energię elektryczną, jednak niektórym z nas mogło umknąć, że w 2023 r. połowa kosztów energii elektrycznej stanowiła dopłatę z budżetu państwa. Zwykły konsument w 2023 r. za jedną 1 kWh płacił ok. 90 groszy brutto, gdyby nie było tych dopłat, zamrożenia cena to byłaby kwota ponad dwukrotnie wyższa i byłaby na poziomie 1,89 zł za 1 kWh – powiedział Mulawa.

Ocenił, że „ten mechanizm zmrożenia cen według zapisów ustawy, która została przeforsowana w parlamencie, to był pomysł PO, Trzeciej Drogi i Lewicy, i on tylko i wyłącznie będzie obowiązywał do czerwca bieżącego roku”.

Co to oznacza? Od 1 lipca nastąpi dramatyczny wzrost kosztów energii elektrycznej. Specjaliści mówią, że to będzie wzrost na poziomie 70 procent – zwrócił uwagę poseł Konfederacji. – Konfederacja domaga się już teraz obniżenia stawki podatku VAT na energię elektryczną do 5 proc. – powiedział.

Rzecznik prasowa Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik mówiła, że Polska ma „najdroższy prąd w całej Europie”. – Jesteśmy czarną plamą na europejskiej mapie cen prądu. Za chwilę dostaniemy wszyscy rachunki grozy, kiedy tarcze przestaną obowiązywać. A nasi politycy metody obniżenia cen prądu upatrują w budowie jeszcze większej liczby wiatraków. Problem polega na tym, że w ciągu ostatnich czterech lat moc zainstalowana w wiatrakach wzrosła o blisko 50 procent, ale ceny prądu nie spadły – zwróciła uwagę Zajączkowska-Hernik.

Jak mówiła, „Konfederacja po raz kolejny domaga się tego, by VAT na prąd został obniżony z 23 proc., które przywróciło PiS w styczniu 2023 r., do 5 proc.”.

Jest to poziom, na który pozwala Unia Europejska, więc Donald Tusk ma wszelkie narzędzia do tego, by takie rozwiązanie wprowadzić, by ulżyć Polakom, by ten cios w kieszenie Polaków po prostu nie miał miejsce i tego, jako Konfederacja, od premiera Donalda Tuska, oczekujemy – podkreśliła.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. utrzymane zostają obowiązujące w 2023 r. mechanizmy ochrony gospodarstw domowych i wymienionych tzw. odbiorców wrażliwych przed wzrostami cen energii.

Źródło:PAP

Najnowsze