Strona głównaWiadomościŚwiatFirma kolegi prezydenta wygrała ważny przetarg. W tle grube miliony

Firma kolegi prezydenta wygrała ważny przetarg. W tle grube miliony

-

- Reklama -

Przetarg na renowację położonego w tureckim Stambule meczetu Hagia Sophia wygrała firma szkolnego kolegi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana – poinformował dziennik „BirGun”.

Przetarg dotyczący stambulskiego meczetu osiągnął wartość 218,5 mln lir tureckich (6,6 mln euro). Pod rządami Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana firmy jego kolegi z lat liceum zarobiły miliony na renowacji historycznych budynków w Turcji – przypomniał dziennik.

- Reklama -

Należące do mężczyzny przedsiębiorstwa odnowiły wcześniej m.in. meczet Sulejmana, Uniwersytet Galatasaray, Muzeum Archeologiczne czy pałac Topkapi oraz wybudowały letnią rezydencję prezydenta w położonej na wschodzie kraju prowincji Van.

Od połowy stycznia zagraniczni turyści odwiedzający meczet Hagia Sophia muszą zapłacić 25 euro za bilet wstępu, w odróżnieniu od lokalnych wiernych, którzy – jak w przypadku wszystkich meczetów w kraju – mogą do niego wchodzić za darmo.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Hagia Sophia, czyli bazylika Mądrości Bożej, została ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 r. Przez kolejne 900 lat była największą chrześcijańską katedrą na świecie. Po podboju Konstantynopola przez Turków w 1453 r. świątynię przekształcono w meczet, zmieniając jej wystrój i dobudowując minarety.

Status budynku zmienił się ponownie po upadku imperium osmańskiego po I wojnie światowej – w 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum. W 2020 r. na mocy kontrowersyjnej decyzji prezydenta Erdogana zabytek znów został przekształcony w meczet.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze