Kolejne kraje wstrzymały finansowanie UNRWA. Szef agencji powiedział, że jest „zaszokowany” tymi decyzjami. Wycofywanie się z finansowania misji tej agendy OZN ma miejsce po apelu Izraela.
Izrael zażądał m.in. likwidacji ośrodka dla uchodźców w Gazie prowadzonego przez ONZ. Jego kierownictwo oskarżało wojska izraelskie o ostrzelanie ośrodka i śmierć 13 osób. Wywołało to światowe kontrowersje. Izrael z kolei oskarżył misję, że szkolono tam terrorystów, którzy brali udział w ataku Hamasu z 7 października 2023 roku, a w ataku brali udział nawet palestyńscy pracownicy misji.
W sobotę 27 stycznia, sześć krajów poszło w ślady USA wstrzymując finansowanie oenzetowskiej agencji UNRWA niosącej pomoc mieszkańcom Strefy Gazy. Pomoc finansową wstrzymały Włochy, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Finlandia. Później dołączyła jeszcze Holandia.
Agencja ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Informacje o powiązaniach misji z Hamasem uzyskano od władz izraelskich, ale fakty nie zostały do końca określone. Izraelski rząd postuluje, by agencja „nie była częścią powojennego rozwiązania problemu na tym terytorium palestyńskim” i ma nadzieję, że „zaprzestanie” wszelkiej działalności. Mówił o tym szef dyplomacji Israel Katz, który żądał też dymisji kierownictwa misji.
Na razie szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zachował ostrożność, podkreślając, że agencja odegrała „istotną rolę” w misji humanitarnej w Gazie. Oświadczył, że przed podjęciem decyzji czeka na „pełną przejrzystość” podawanych faktów. Także Szwajcaria, która łożyła tu spore sumy, czeka na „więcej informacji”. Wycofanie się z finansowania ostro skrytykowała Turcja.
UNRWA podaje na swojej stronie internetowej, agencja zatrudnia w sumie w Strefie Gazy 13 000 osób. Johann Soufi, międzynarodowy prawnik i były dyrektor biura prawnego UNRWA w Gazie, mówił o „polityce zerowej tolerancji” agencji dla „przemocy i podżegania do nienawiści”. Samo nałożenie sankcji na UNRWA, która ma trudności z utrzymaniem przy życiu całej ludności Gazy, za rzekomą odpowiedzialność kilku pracowników”, uznał za „zbiorowe karanie ludności Gazy żyjącej w katastrofalnych warunkach humanitarnych”.
Hamas oskarżył Izrael o chęć „odcięcia funduszy” i pozbawienie ludności wszelkiej pomocy międzynarodowej.
Źródło: France Info/ AFP