Strona głównaWiadomościŚwiatIzrael: Natychmiast zwolnić kierownictwo Agencji pomagającej Palestyńczykom

Izrael: Natychmiast zwolnić kierownictwo Agencji pomagającej Palestyńczykom

-

- Reklama -

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz wezwał w sobotę do natychmiastowego zwolnienia kierownictwa oenzetowskiej agencji UNRWA. Oświadczył też, że należy bezzwłocznie wszcząć śledztwo w sprawie wszystkiego, co wydarzyło się w Strefie Gazy w kontekście pomocy UNRWA dla Hamasu.

„UNRWA utrwala +problem+ uchodźców, uniemożliwia pokój i funkcjonuje w Gazie jako cywilne ramię Hamasu” – napisał Katz na platformie X. „UNRWA musi zapłacić za swoje działania. Wielu jej pracowników to członkowie Hamasu, którzy identyfikują się z jego morderczymi poglądami i pomagają mu tuszować działalność terrorystyczną” – stwierdził minister dziękując państwom, które w odpowiedzi na doniesienia władz Izraela ogłosiły wstrzymanie finansowania tej agencji ONZ.

W piątek pojawiły się informacje o udziale pracowników UNRWA w październikowym ataku palestyńskich terrorystów na Izrael. Jak podał portal Axios, przekazane przez Izrael zagranicznym partnerom „mocne dane” wskazują, że użyto w ataku należących do UNRWA pojazdów i budynków. Kierownictwo agencji powiadomiło o zwolnieniu kilkunastu pracowników, zaś sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapowiedział przeprowadzenie „niezależnego dochodzenia”.

Podczas odbudowy Strefy Gazy UNRWA musi zostać zastąpiona agencjami zaangażowanymi w prawdziwy pokój i rozwój – stwierdził minister Katz.

Lider izraelskiej opozycji Jair Lapid oświadczył z kolei w mediach społecznościowych, że „nadszedł czas na utworzenie alternatywnej organizacji, która nie będzie wychowywać pokoleń palestyńskich dzieci w nienawiści i nie będzie wspierać terroryzmu” – podał portal Times of Israel.

Władze Izraela wielokrotnie alarmowały, że w prowadzonych przez UNRWA szkołach dzieciom powszechnie wpaja się antysemityzm, a pod szkołami, klinikami i szpitalami budowane są tunele i magazyny broni, a urzędnicy ONZ tuszują np. zabór pomocy humanitarnej przez organizacje terrorystyczne.

Informacja o wstrzymaniu finansowania organizacji wzbudziła gwałtowne protesty po stronie palestyńskiej. Sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Husejn al-Szejk wezwał do „natychmiastowej” zmiany decyzji, która „pociąga za sobą ogromne ryzyko polityczne i humanitarne”. UNRWA, jego zdaniem, wymaga „maksymalnego wsparcia”.

Palestyńskie MSZ skrytykowało to, co określiło jako „izraelską kampanię przeciwko UNRWA”, a biuro prasowe Hamasu potępiło podejmowanie decyzji „w oparciu o informacje uzyskane od syjonistycznego wroga” – pisze agencja Reutera. Hamas we wpisie na kanale Telegram zażądał, aby kraje „nie ulegały groźbom i szantażowi” ze strony Izraela.

UNRWA jest agencją ONZ powołaną w 1949 roku do pomocy palestyńskim uchodźcom przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Jest to jedyna w historii agencja ONZ stworzona do zajmowania się wyłącznie pojedynczą grupą uchodźców, pochodzących z jednego regionu świata i jednego konfliktu – wszystkimi innymi uchodźcami zajmuje się Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Krytycy organizacji od dawna zarzucali, że przyznawanie przez nią statusu uchodźcy nie tylko pokoleniu, które ucierpiało w trakcie pierwszej wojny arabsko-izraelskiej w 1948 r., ale i ich potomkom – zbudowało kulturę zależności wśród Palestyńczyków i przyczyniło się do utrwalania konfliktu z Izraelem.

Źródło:nczas.info/PAP

Najnowsze