Strona głównaWiadomościŚwiatKonfederacja odrodzi się? Kolejne stany wypowiadają posłuszeństwo Bidenowi. "Odmawia egzekwowania przepisów imigracyjnych"

Konfederacja odrodzi się? Kolejne stany wypowiadają posłuszeństwo Bidenowi. „Odmawia egzekwowania przepisów imigracyjnych”

-

- Reklama -

„Prezydent Biden i jego administracja pozostawili Amerykanów i nasz kraj całkowicie bezbronnymi” – napisali w liście republikańscy gubernatorzy z 25 stanów USA. To reakcja zaostrzający się konflikt pomiędzy gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem a Białym Domem.

Już ponad połowa amerykańskich gubernatorów popiera Grega Abotta w jego zaciekłym konflikcie z prezydentem USA Joe Bidenem o to, kto powinien mieć prawo do zatrzymywania nielegalnych imigrantów na granicy.

Konflikt przybrał na sile w momencie, gdy Sąd Najwyższy w USA orzekł, że administracja Bidena może usunąć drut kolczasty, który Teksas postawił na granicy z Meksykiem, głównie na szlakach uczęszczanych przez migrantów.

Abbott twierdzi, że rząd federalny nie wywiązał się ze swojego obowiązku egzekwowania prawa, w związku z czym poszczególne stany mają pełne prawo działać samodzielnie w celu ochrony swoich granic.

Takie stanowisko oczywiście nie podoba się Demokratom, którzy ostro krytykują Abbotta, ale w odpowiedzi republikańscy gubernatorzy z 25 stanów podpisali list popierający „konstytucyjne prawo Teksasu do samoobrony”.

„Prezydent Biden i jego administracja pozostawili Amerykanów i nasz kraj całkowicie bezbronnymi wobec bezprecedensowej nielegalnej imigracji zalewającej południową granicę” – napisali.

„Zamiast stać na straży praworządności i zabezpieczać granicę, administracja Bidena zaatakowała i pozwała Teksas za zintensyfikowanie działań na rzecz ochrony obywateli amerykańskich przed historycznymi poziomami nielegalnych imigrantów, przemytem śmiercionośnych narkotyków, takich jak fentanyl, i terrorystami przybywającymi do naszego kraju” – czytamy dalej.

„Solidaryzujemy się z naszym kolegą gubernatorem, Gregiem Abbottem, i stanem Teksas. Wykorzystuje on wszelkie narzędzia i strategie, w tym ogrodzenia z drutu kolczastego, aby zabezpieczyć granicę. Piszemy ten list po części dlatego, że administracja Bidena odmawia egzekwowania przepisów imigracyjnych, które już obowiązują i nielegalnie zezwala na masowe zwolnienia warunkowe w całej Ameryce migrantów, którzy nielegalnie wjechali do naszego kraju” – piszą gubernatorzy 25 stanów.

Wśród sygnatariuszy listu są także gubernatorzy stanów, w których Biden wygrał w wyborach w 2020 roku. Mowa o Georgii, Newadzie, New Hampshire i Wirginii.

Po opublikowaniu listu Abbott ponownie zaatakował Bidena wskazując, że ten „odmówił egzekwowania przepisów federalnych chroniących stany, także przed nielegalną imigracją, a nawet je naruszył”.

Do walki z nielegalną imigracją wysłał Gwardię Narodową Teksasu. Ustanowił także nowe prawo pozwalające stanowym organom ścigania na aresztowanie i natychmiastową deportację migrantów. Żołnierzom nakazał budowę kolejnego drutu kolczastego, tym razem w mieście granicznym Eagle Pass. Tuż przed Bożym Narodzeniem do miasteczka liczącego 28 tys. mieszkańców przybyło aż 22 tys. imigrantów. Gubernator Teksasu uniemożliwił też działania na granicy służbom federalnym podległym administracji Bidena, twierdząc, że są nieskuteczni w działaniach.

Najnowsze