Strona głównaWiadomościPolskaNajnowsze informacje o stanie zdrowia Kamińskiego. Syn GRZMI: "Najbardziej niehumanitarna metoda"

Najnowsze informacje o stanie zdrowia Kamińskiego. Syn GRZMI: „Najbardziej niehumanitarna metoda”

-

- Reklama -

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar we wtorek, najdalej w środę przekaże prezydentowi dokumenty z opinią w sprawie Macieja Wasika i Mariusza Kamińskiego – powiedziała we wtorek w Polsat News wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.

Podkreśliła, że opinia prokuratora generalnego wymaga znajomości akt. – Te akta są bardzo obszerne. To są, również akta tajne. Jest ich, jeżeli dobrze pamiętam, 38 tomów. Samo uzasadnienie ma kilkadziesiąt stron. Przygotowanie takiej opinii po prostu zajmuje czas. Na pewno nie jest tak, że pan prof. Adam Bodnar, prokurator generalny przetrzymuje te akta – mówiła Ejchart.

Zaznaczyła, że „zdrowie, życie, a precyzyjniej wolność panów Wąsika i Kamińskiego są wyłącznie w rękach pana prezydenta”, pomimo tego, że prokurator generalny posiada uprawnienia, które wynikają z Kodeksu postępowania karnego, a które pozwalają mu zdecydować o przerwie w karze w sytuacji, w której jest wszczęta procedura ułaskawieniowa.

– Moje zdanie jest takie, że tutaj nie ma przesłanek do tego, żeby pan prokurator generalny zastosował taką decyzję o przerwie w karze – stwierdziła Ejchart.

Dodała, że przerwa w karze powinna być zastosowana wtedy, kiedy istnieją jakieś szczególne względy.

– Jeżeli chodzi o przerwę w karze to wystarcza stan zdrowia. Natomiast stan zdrowia panów, zarówno Kamińskiego, jak i Wąsika jest pod pełną kontrolą lekarzy więziennych – powiedziała wiceminister sprawiedliwości.

Podkreśliła, że stan zdrowia Kamińskiego i Wąsika jest stabilny. – Wczorajszy wyjazd pana Kamińskiego do szpitala wolnościowego w Radomiu podyktowany był koniecznością przeprowadzania dodatkowych badań, takich które nie mogą być przeprowadzone w szpitalu więziennym i to jest normalna procedura (…) Nie było zagrożenia życia – zaznaczyła Ejchart.

Doradca prezydenta Błażej Poboży przekazał w poniedziałek, że Mariusz Kamiński został przewieziony na szpitalny oddział ratunkowy.

– Stan ministra jest poważny. Mamy informację, że nie zagraża życiu, ale sam fakt, że został przewieziony jest dowodem na to, że sytuacja jest naprawę dramatyczna – powiedział w poniedziałek wieczorem Poboży w Telewizji Trwam.

Według informacji Wirtualnej Polski Kamiński wrócił na noc ze szpitala cywilnego do zakładu karnego. Polityk trafił do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Jak podaje wp.pl, powodem był niski poziom cukru we krwi.

We wtorek przed południem syn Mariusza Kamińskiego, Kacper Kamiński, poinformował, że wobec jego ojca zastosowana będzie procedura przymusowego dokarmiania. „Pilne! Otrzymaliśmy właśnie informację, że do południa zostanie wdrożona procedura przymusowego dokarmiania. Lekarz poinformował mojego ojca, że wybrana zostanie najbardziej niehumanitarna metoda za pomocą sondy przez nos pomimo iż wyraził on zgodę na dokarmianie za pomocą kroplówki. Powiedział, że nie będzie negocjował w tej sprawie ze względu na poglądy polityczne mojego ojca. Może to powodować groźne dla zdrowia powikłania” – napisał na portalu X.

Służby prasowe Centralnego Zarządu Służby Więziennej pytane przez PAP o stan Kamińskiego przekazały, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Służba Więzienna nie udziela informacji na temat konkretnych osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności. CZSW wskazało, że w przypadku, jeśli lekarz zatrudniony w więzieniu zdecyduje, że względów medycznych np. konieczności wykonania badań, które nie mogą być przeprowadzone w szpitalu więziennym, któryś ze skazanych powinien być przewieziony do szpitala znajdującego się poza terenem jednostki, wówczas podejmowana jest decyzja o transporcie osadzonego.

„Podczas pobytu w placówce medycznej znajdującej się poza terenem więzienia osadzony przebywa pod konwojem funkcjonariuszy Służby Więziennej. Po dokonaniu niezbędnych czynności medycznych więzień wraca do zakładu karnego. Taka procedura jest standardowym działaniem Służby Więziennej w podobnych przypadkach” – wyjaśniono.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia ub. roku prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności za nadużycie władzy jako ówcześni szefowie CBA – w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 r. Policja zatrzymała Kamińskiego i Wąsika, później zostali oni osadzeni w zakładach karnych. Prowadzą strajk głodowy.

Prezydent Andrzej Duda poinformował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego, na podstawie Kodeksu postępowania karnego, wobec obu skazanych.

Źródło:PAP/wp.pl

Najnowsze