Strona głównaWiadomościŚwiatWładze Izraela przygotowują obywateli na nową wojnę. "Będą ofiary"

Władze Izraela przygotowują obywateli na nową wojnę. „Będą ofiary”

-

- Reklama -

Izraelski minister obrony Joaw Galant powiedział w czwartek, że jeśli libański Hezbollah spowoduje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa żydowskiego, to zapłaci za to wysoką cenę, ale będą ofiary tego konfliktu.

Szef resortu obrony podkreślił, że „należy brać pod uwagę możliwość pogorszenia się sytuacji na północy” kraju, gdzie regularne ataki Hezbollahu, powtarzające się od początku wojny Izraela z Hamasem, zmusiły władze do ewakuowania blisko 80 tys. mieszkańców tego regionu.

Władze Izraela są absolutnie przekonane, że ludziom tym należy umożliwić powrót do domów – zaznaczył Galant, cytowany przez portal Times of Israel. Zastrzegł jednak, że jeśli takiego „scenariusza nie uda się zrealizować środkami dyplomatycznymi”, to dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie stworzenia warunków do bezpiecznego powrotu relokowanych Izraelczyków innymi metodami.

„Nie chcę tu mówić o terminach, i nie chcę mówić o metodach, ale to się wydarzy” – obiecał.

Mieszkańcy północnego Izraela nie chcą na razie wracać do swoich domów, ponieważ obawiają się nie tylko ostrzału rakietowego z Libanu, ale również tego, że Hezbollah planuje atak na te tereny, taki sam, jaki Hamas przeprowadził ze Strefy Gazy 7 października, co doprowadziło do wybuchu wojny. Obawy te pogłębia fakt, że Hezbollah jest silniejszym i lepiej uzbrojonym ugrupowaniem niż Hamas.

Galant już na początku stycznia zaczął powtarzać, że czas na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu z Hezbollahem dobiega końca, a Izrael wkrótce nie będzie miał innego wyjścia, jak rozpocząć ofensywę na dużą skalę wymierzoną w libańskie ugrupowanie terrorystyczne. Minister mówił też wielokrotnie, że izraelska armia gotowa jest na wszystkie scenariusze dotyczące rozwiązania konfliktu z Hezbollahem.

Źródło:PAP

Najnowsze