Strona głównaWiadomościŚwiatŚwiatowe Forum Ekonomiczne w Davos. Prezydent polecił swoim ministrom bojkot

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Prezydent polecił swoim ministrom bojkot

-

- Reklama -

W poniedziałek 15 stycznia rozpoczęła się tegoroczna edycja Światowego Forum Ekonomicznego. Jak podała agencja Bloomberg prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan polecił swoim ministrom i urzędnikom zbojkotowanie wydarzenia ze względu na stanowisko organizatorów wobec wojny w Strefie Gazy.

Według Bloomberga minister skarbu i finansów Mehmet Simsek planował wziąć udział w corocznym zgromadzeniu przywódców politycznych i biznesowych, dopóki prezydent Erdogan nie powstrzymał go przed wyjazdem. Podczas rozpoczętego w poniedziałek w szwajcarskim kurorcie szczytu planowane są liczne rozmowy na temat zakończenia wojen Izraela z palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy.

Będziemy zapewniać platformę dla kluczowych aktorów z regionu (Bliskiego Wschodu) i spoza niego, aby mogli dzielić się poglądami na temat prób deeskalacji i znalezienia sposobów na powrót do dyplomacji. Pod tym względem będziemy mieli także ponad 50 przywódców ze świata arabskiego, w tym przedstawiciela wysokiego szczebla Palestyny – zaznaczyli organizatorzy Forum.

Sam prezydent Turcji zrezygnował z udziału w spotkaniach w Davos, gdy w 2009 roku wdał się na panelu w spór z ówczesnym prezydentem Izraela Szimonem Peresem. Erdogan zapewnił wówczas, że nie będzie ponownie uczestniczyć w spotkaniach w ramach Światowego Forum Ekonomicznego. Pomimo decyzji prezydenta, w spotkaniach tych uczestniczyli dotychczas inni przedstawiciele tureckich władz.

Podczas rozpoczętego w poniedziałek 54. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos głównymi tematami mają być sposoby zakończenia wojen w Strefie Gazy i na Ukrainie.

Źródło:PAP

Najnowsze