Strona głównaWiadomościŚwiatDziesiątki tysięcy ludzi ucieka przed podatkami

Dziesiątki tysięcy ludzi ucieka przed podatkami

-

- Reklama -

Dziesiątki tysięcy ludzi, głównie bogatych, opuszczają Kalifornie z powodu wysokich podatków. W minionym roku stan stracił 75 423 mieszkańców.

Jak wynika z danych Biura Spisu Ludności, populacja Kalifornii, tzw. Złotego Stanu (Golden State), spadła w roku 2023 do poniżej 39 mln i jest najmniejsza od 2015 roku. Stanowi to kontynuację trendu zapoczątkowanego wraz z wybuchem pandemii Covid-19.

Dziennik „Los Angeles Times” (LAT) zauważył, że Kalifornia od dziesięcioleci doświadcza migracji. Istotne jest jednak zwłaszcza to, kto wyjeżdża. Analiza około ćwierć miliona osób, które pożegnały Kalifornię w ciągu ostatnich trzech lat, wykazała, że opuściło ją tysiące więcej dobrze zarabiających i wykształconych pracowników niż się do niej wprowadziło.

Jest to problem. Ludzie, którzy odchodzą, zabierają ze sobą dolary z podatków – mówił w rozmowie z LAT Joel Kotkin, pracownik Uniwersytetu Chapman.

Kalifornia ma najwyższy stanowy podatek dochodowy w kraju. Chociaż progi podatku dochodowego nie przekraczają 12,3 proc., stan nakłada dodatkowy w wysokości 1 proc. od dochodów osobistych powyżej 1 mln dolarów. Łącznie najbogatsi mieszkańcy muszą płacić aż 13,3 proc. Niektórzy najwyraźniej mają dość wspierania finansów stanu.

Zespół ekspertów finansowych Moneywise, zwrócił uwagę, że także przedsiębiorstwa opuszczają ten stan. Powodem są wysokie stawki podatkowe, koszty pracy, mediów i energii oraz nakładające kary przepisy.

Tymczasem Kalifornia stoi w obliczu rekordowego deficytu budżetowego w wysokości 68 mld dolarów. Jest to przede wszystkim rezultat bezprecedensowego spadku dochodów podatkowych.

Źródło:PAP

Najnowsze