Strona głównaWiadomościŚwiatIdzie wiosna. Pierwsi imigranci przypływają na Wyspy

Idzie wiosna. Pierwsi imigranci przypływają na Wyspy

-

- Reklama -

Pierwsi od początku tego roku nielegalni imigranci przedostali się w sobotę rano do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Tym samym skończył się najdłuższy od ponad pięciu lat, trwający 27 kolejnych dni okres, w którym nie zarejestrowano ani jednej łodzi z migrantami.

Jak informują brytyjskie media, w sobotę rano w hrabstwie Kent widziano grupę imigrantów, schodzących z pokładu łodzi patrolowej brytyjskiej straży granicznej, która przejęła ich na wodach kanału La Manche. Liczbę przybyłych w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych poda w niedzielę.

Według statystyk MSW, od 16 grudnia ubiegłego roku nie odnotowano na kanale La Manche ani jednej łodzi z nielegalnymi imigrantami. Był to najdłuższy taki okres od czasu 48-dniowej przerwy między 2 września a 19 października 2018 r. Ponadto minione święta Bożego Narodzenia były pierwszymi od pięciu lat, gdy w ciągu trzech dni – 24, 25 i 26 grudnia – nie przypłynęła żadna łódź z nielegalnymi imigrantami.

Do zakończonej teraz przerwy w napływie imigrantów przyczyniła się w dużej mierze pogoda – przez ten czas przez północno-zachodnią Europę przeszły dwa orkany, Gerrit i Henk, które spowodowały, że podejmowanie prób przepłynięcia kanału La Manche na pokładzie małych łodzi lub pontonów skończyłoby się tragicznie.

Minister spraw wewnętrznych James Cleverly przekonywał jednak w piątek, że to nie pogoda była czynnikiem decydującym, zwracając uwagę na fakt, że w omawianym okresie liczba dni ze sprzyjającymi warunkami do przepraw była tylko o cztery niższa niż rok wcześniej. Wskazał na efekty zawartej w zeszłym roku nowej umowy z Francją, dzięki której zwiększyła się liczba patroli, oraz umowy z Albanią z końca 2022 r. o odsyłaniu nielegalnych imigrantów z tego kraju, która spowodowała niemal całkowite ustanie napływu Albańczyków.

W ciągu całego 2023 r. do Wielkiej Brytanii przedostało się przez kanał La Manche 29 437 nielegalnych imigrantów na 602 łodziach, co oznacza, że liczba nielegalnie przybyłych była o 35,5 proc. niższa od tej z 2022 r. To pierwszy przypadek – od kiedy w 2018 roku zaczęły się przeprawy – by liczba przybyłych była niższa niż w roku poprzednim.

Źródło:PAP

Najnowsze