Strona głównaWiadomościBiznesZmarł twórca legendarnej broni. Znamy ją z filmów o Jamesie Bondzie

Zmarł twórca legendarnej broni. Znamy ją z filmów o Jamesie Bondzie

-

- Reklama -

Gaston Glock założył swoją firmę zbrojeniową w 1963 roku w Deutsch-Wagram w Austrii. Wynalazł pistolet, który stał się legendarny. Austriacki producent broni Gaston Glock zmarł w wieku 94 lat, o czym podała w środę 27 grudnia jego firma na swojej stronie internetowej.

„Pamięci Gastona Glocka, 19.07.1929 – 27.12.23. Perfekcja żyje” – czytamy we wpisie Glock GmbH pod portretem żałobnym biznesmena i założyciela firmy.

Firma Gastona Glocka działa od 1963 roku w Austrii. Biznesmen był zawsze bardzo dyskretny. Studiował inżynierię mechaniczną w Wiedniu, a później zaczął tworzyć prototypy pistoletów. W 1982 roku wygrał przetarg na dostawy dla armii austriackiej, projektując broń wykonaną głównie z materiałów niemetalowych.

Jego pistolet był tańszy, lżejszy, łatwiejszy w demontażu i bardziej szybkostrzelny, niż produkty konkurencji. Glock GmbH wszedł na rynek światowy i posiada dziś liczne oddziały na całym świecie. Glock stał się marką globalną głównie dzięki swojemu pistoletowi, chociaż to nie jedyny ich produkt.

Firma odniosła duży sukces na rynku amerykańskim, a jej pistolety stały się „kultowe”. Zaopatrywały się nie gwiazdy hip-hop i aktorzy Hollywood. Bruce Willis chwalił pistolet w „Szklanej pułapce 2”, Tommy Lee Jones w „US Marshals”. Pistolet „grał” też w filmach o Jamesie Bondzie.

Firma wyposażyła w swoje wyroby 80% amerykańskich policjantów oraz armię amerykańską, szwedzką, holenderską i norweską. Pistolety Glocka stały się pierwszą nowoczesną bronią zachodnią wprowadzoną w większej liczbie także na wyposażenie polskiej Policji (1996 rok).

Glocka porównywano w dziedzinie konstrukcji pistoletów do Steve’a Jobsa w dzidzinie komputerów i uznawano za „wizjonera”. Do końca życia odpowiadał za kierunek strategiczny grupy spółek Glocka i jej pracowników.

Najnowsze