Strona głównaWiadomościPolskaW Lublinie reaktywowano lożę masońską. "Po ponad stuletniej przerwie"

W Lublinie reaktywowano lożę masońską. „Po ponad stuletniej przerwie”

-

- Reklama -

W Lublinie, po przeszło stu latach, reaktywowano lożę masońską. „Po ponad stu letniej przerwie wznowiła pracę kolejna Loża liberalna Wielkiego Wschodu Polski” – poinformowano na facebookowym profilu „Wolni Oracze na Wschodzie Lublina”.

Masoneria to częściowo niejawny ruch, który ma swoje źródło w średniowiecznych cechach budowniczych świątyń i obiektów sakralnych.

- Reklama -

Średniowieczni architekci, by chronić swojej tajemnice, stworzyli cały język kodów i symboli, którym się posługiwali.

Na jakimś etapie środowisko to zaczęło się najpewniej integrować z członkami rozwiązanego Zakonu Templariuszy i w ten sposób zaczął się formować tajemniczy ruch z zakonną strukturą organizacyjną i bogatą kulturą rytuałów.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Wokół ruchu zaczęli krążyć zaintrygowani bogaci mieszczanie i szlachta. Niebędąca jeszcze sformalizowaną organizacją masoneria stała się czymś na kształt siatki klubów inteligencji.

Formalnie ruch masoński, jako organizacja, działa od 1717 roku – to wówczas dwóch angielskich pastorów założyło pierwszą lożę masońską.

Masoneria szybko podzieliła się na dwie część: konserwatywną i prawicową masonerię brytyjską oraz postępową i lewicową masonerię francuską.

Do dziś masoneria skrupia wiele milionów członków i należy do nie wiele wpływowych osób. Tradycyjnie do ruchów wolnomularskich należą m.in. przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, czy ministrowie spraw wewnętrznych Francji.

Masonami było także wiele postaci historycznych: Beniamin Franklin, Jerzy Waszyngton, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Stanisław August Poniatowski i wielu, wielu innych.

Masoneria uważana jest za ruch antykatolicki i dlatego katolikom nie wolno należeć do lóż (więcej na ten temat TUTAJ).

Na początku grudnia na Facebooku poinformowano o tym, że „loża Wolni Oracze na Wschodzie Lublina stała się faktem”. „Po ponad stuletniej przerwie wznowiła pracę kolejna Loża liberalna Wielkiego Wschodu Polski” – napisano.

„W 1912 roku nazwa „Wolni” była odważna. W roku 1912 Loża koedukacyjna była bardzo nowoczesna. Niech stukają młotki” – możemy przeczytać. Jak dodano, kolejnym celem jest rozwój loży.

Źródło:NCzas/Facebook
spot_img

Najnowsze