Strona głównaWiadomościPolska"Uczeń przerósł mistrza". Niemieckie media o polskim fenomenie

„Uczeń przerósł mistrza”. Niemieckie media o polskim fenomenie

-

- Reklama -

Polskie jarmarki bożonarodzeniowe w ostatnich latach mocno awansowały w międzynarodowych rankingach. Te w Krakowie i Wrocławiu zazwyczaj plasują się wyżej niż jarmarki w Niemczech. Kiedyś niemieckie wzorce były inspiracją, teraz „uczeń najwyraźniej przerósł mistrza” – tak sytuację opisują niemieckie media.

Niezależnie od tego, czy są opracowywane przez amerykański kanał telewizyjny CNN, Tripadvisor, brytyjski Christmas Tree World czy dziennik „The Times”: jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i Wrocławiu znajdują się wysoko w większości rankingów z reguły plasują się wyżej niż Boże Narodzenie rynki w Niemczech – zauważa portal stacji MDR.

„Te dwa miasta na południu Polski, oddalone od siebie o około 300 kilometrów i już bardzo atrakcyjne dla miłośników city breaków, stają się obecnie obowiązkowymi punktami na mapie zimowych podróży” – czytamy.

Niemieckie media podkreślają, że jarmarki bożonarodzeniowe to stosunkowo nowe zjawisko „w kraju na wschód od Odry i Nysy”.

„Przez długi czas Polacy znali tę tradycję głównie z wyjazdów do Niemiec czy Czech, a gdy około 20-30 lat temu odbywały się w Polsce pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe, niemieckie wzorce były inspiracją”. Ale w międzyczasie „uczeń najwyraźniej przerósł mistrza”.

Jakie są atuty polskich jarmarków bożonarodzeniowych? „Malownicza sceneria to tylko jeden z powodów, dla których jarmarki plasują się wysoko w międzynarodowych rankingach. Warto również podkreślić dobrą jakość i różnorodność oferowanych towarów” – podkreśla portal.

„Odwiedzający mogą cieszyć się nie tylko produktami kulinarnymi z Polski, ponieważ wystawcy pochodzą również ze Słowacji, Litwy i Węgier. Ich produkty mają pewien egzotyczny posmak, szczególnie dla odwiedzających z Europy Zachodniej” – zachwalają Niemcy.

Ponadto polskie jarmarki konkurują z niemieckimi przystępnymi cenami w porównaniu z resztą UE. Nie chodzi tylko o towary, ale o całą otoczkę związaną z takim wyjazdem, m.in. ceny za nocleg.

„Kolejnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa. W końcu Polska jest krajem, który nie został jeszcze dotknięty atakami terrorystycznymi” – podkreśla portal.

Początek sezonu na jarmarki bożonarodzeniowe. W Niemczech już udaremniono zamach

 

Najnowsze