Strona głównaWiadomościŚwiatMożna? Można! Były premier z zarzutami ws. zakupu szczepionek na Covid-19

Można? Można! Były premier z zarzutami ws. zakupu szczepionek na Covid-19

-

- Reklama -

Były premier Rumunii Florin Citu usłyszał w środę zarzuty dotyczące nadużyć w trakcie sprawowania urzędu w związku z zakupem w czasie pandemii 58 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Według prokuratorów te opiewające na ponad miliard euro transakcje były nieuzasadnione.

„Były premier Florin Citu, obecnie senator Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), jest objęty postępowaniem karnym za popełnienie dwóch przestępstw, związanych ze współudziałem w nadużyciu stanowiska, ze szczególnie poważnymi konsekwencjami” – powiadomiła Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (DNA). Sprawa dotyczy zakupu szczepionek przeciwko Covid.

- Reklama -

W środę Citu został wezwany do DNA, gdzie przedstawiono mu zarzuty. Dziennikarzom polityk powiedział, że „wykonywał swoje obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

Według oświadczenia DNA Citu w kwietniu i w maju 2021 r. zatwierdził dwa memoranda ministerstwa zdrowia, dotyczące zakupu szczepionek firm Pfizer i Moderna. Rząd miał mieć już wtedy zakontraktowanych 37 mln dawek, a nowe zakupy opiewały na kolejne ponad 43 mln dawek o wartości ponad 800 mln euro, bez wliczenia podatku. Według DNA już zamówione szczepionki wystarczyłyby do zaszczepienia ponad 23 mln osób. Wcześniej władze w Bukareszcie zgłosiły KE, że do szczepienia kwalifikuje się 10,7 mln osób.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

29 listopada na wniosek DNA senat Rumunii przegłosował uchylenie immunitetu Citu. W odrębnej procedurze prezydent Klaus Iohannis wyraził zgodę – również na wniosek prokuratorów – na postępowanie karne wobec byłych ministrów zdrowia Vlada Voiculescu i Ioanny Mihaili.

We wcześniejszym komunikacie DNA podawała, że cała trójka zakontraktowała w sumie ponad 52,8 mln dawek dodatkowych szczepionek, co spowodowało szkodę dla budżetu państwa. Ich wartość to 1,005 mld euro bez VAT.

spot_img

Najnowsze