Strona głównaWiadomościŚwiatZaostrza się kryzys dyplomatyczny. Izrael wycofał swoją ambasador

Zaostrza się kryzys dyplomatyczny. Izrael wycofał swoją ambasador

-

- Reklama -

Izrael w czwartek zdecydował tymczasowo wycofać swoją ambasador Rodicę Radian-Gordon z Hiszpanii w reakcji na wypowiedź premiera Pedro Sancheza, który w wywiadzie dla TVE wyznał, że ma wątpliwości, czy wojsko izraelskie postępuje w Strefie Gazy w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen podkreślił niezwłocznie na Twitterze, że Tel Awiw „działa zgodnie z prawem międzynarodowym, a jedynym odpowiedzialnym za atak terrorystyczny z 7 października i obecną sytuację w Gazie jest organizacja terrorystyczna Hamas”.

- Reklama -

W odpowiedzi na oburzające słowa premiera Hiszpanii, powtarzającego bezpodstawne oskarżenia, zdecydowałem wezwać na konsultacje do Jerozolimy ambasador Izraela w Hiszpanii – ogłosił Cohen. Ambasador Gordon jeszcze przebywa w Madrycie; oczekuje się, że w najbliższych dniach wróci do Izraela.

Kilka godzin wcześniej izraelski premier Benjamin Netanjahu wezwał ambasador Hiszpanii w Izraelu Anę Salomon w celu udzielenia reprymendy za „haniebne” oświadczenia premiera Sancheza.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W wywiadzie dla TVE premier Hiszpanii zapewnił, że „zaprzyjaźnione kraje mogą sobie coś zarzucić”. – Z takim samym przekonaniem, jak potępiłem atak Hamasu, trzeba powiedzieć Izraelowi, że jego odpowiedź musi opierać się na międzynarodowym prawie humanitarnym – powiedział.

Wobec tego, co widzimy – rosnącą liczbę zabitych, a zwłaszcza dzieci – szczerze mówiąc mam wątpliwości, czy Izrael wypełnia to prawo – dodał.

Hiszpańsko-izraelski kryzys dyplomatyczny rozpoczął się w ubiegłym tygodniu po wizycie premiera Sancheza w Izraelu. Rząd Netanjahu oskarżył wtedy szefa rządu Hiszpanii o „wspieranie terroryzmu”.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze