Strona głównaWiadomościŚwiatSankcje wobec niewygodnego kardynała? Franciszek miał nazwać go "wrogiem"

Sankcje wobec niewygodnego kardynała? Franciszek miał nazwać go „wrogiem”

-

- Reklama -

Kard. Raymond Burke może zostać pozbawiony pensji i mieszkania w Rzymie – informują watykaniści. Wszystko dlatego, że papież Franciszek ma uważać go za „wroga”.

O sprawie rozpisują się zagraniczne media. Pierwsza informowała o tym „La Nuova Bussola Quotidiana”. Później, powołując się na własne źródła, także m.in. Reuters i Associated Press.

- Reklama -

Według AP, która powołuje się na dwa anonimowe źródła, papież miał omówić plan uderzający w amerykańskiego kardynała Raymonda Burke’a. Miało do tego dojść podczas spotkania szefów biur watykańskich 20 listopada tego roku. Franciszek miał wówczas stwierdzić, że Burke jest źródłem „braku jedności” w Kościele. Z tego powodu papież chce odebrać mu przywileje, które dostał jako emerytowany kardynał. Konkretnie chodzi o pensję i mieszkanie w Rzymie. W ocenie Franciszka, kard. Burke miałby ich bowiem „używać przeciwko Kościołowi”.

W rozmowie z „National Catholic Register” biuro kard. Burke’a oświadczyło, że nie ma żadnych oficjalnych komunikatów ze strony Watykanu. Jak dodano, kardynał nie będzie komentował doniesień medialnych w tej sprawie.

Do sprawy odniósł się także Watykan. Ustami swojego rzecznika Matteo Bruni powiedział w rozmowie z Associated Press, że „nie ma na ten temat nic szczególnego do powiedzenia”.

Kard. Raymond Leo Burke jest znany z krytycznego podejścia do pontyfikatu Franciszka. Jego uwagi ogniskują się zwłaszcza w dziedzinie teologii moralnej. Od 2014 roku nieustannie podnosi, że Komunia św. nie powinna być udzielana rozwodnikom będącym w kolejnych związkach. Kard. Burke jest także autorem „dubiów” – zapytań do papieża Franciszka z 2016 roku w odpowiedzi na publikację adhortacji Amoris laetitia. Chodziło m.in. o Komunię św. dla rozwodników i o to, czy nadal obowiązuje nauczanie św. Jana Pawła II dot. teologii moralnej.

W ostatnim czasie kardynał, wraz z czterema innymi kardynałami, wysłał do Franciszka kolejne pytania – dotyczące m.in. błogosławienia tęczowych związków LGBTRTV czy kapłaństwa kobiet.

Gdyby doniesienia te zostały wcielone w życie, nie byłyby to pierwsze sankcje, jakie dotknęły kard. Burke’a za czasów Franciszka. Amerykański hierarcha od 2008 roku był prefektem najwyższego sądu watykańskiego – Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Został odwołany z tej funkcji w 2014 roku. Wówczas Franciszek mianował Burke’a patronem Zakonu Maltańskiego – jednak niedługo potem odebrał mu faktyczną władzę nad Zakonem, mianując swojego specjalnego delegata.

Najnowsze