Strona głównaWiadomościBiznesRząd nie chronił polskiego rynku przed ukraińskim zbożem. Decyzje okazały się fatalne...

Rząd nie chronił polskiego rynku przed ukraińskim zbożem. Decyzje okazały się fatalne w skutkach

-

- Reklama -

Od stycznia 2022 r. do końca sierpnia 2023 r. 541 firm sprowadziło z Ukrainy 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych o wartości 6,2 mld zł. Wyniki kontroli są dla rządzących druzgocące.

„Rzeczpospolita” informuje, że dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącej importu zboża i roślin oleistych.

„Wyniki kontroli są dla rządzących druzgocące” – jednoznacznie ocenia gazeta.

Organy państwa nie ochroniły polskich rolników przed skutkami niekontrolowanego importu, który w przypadku pszenicy wzrósł w 2022 r. o 16,8 tys. proc., do ponad pół miliona ton z niewiele ponad 3 tys. ton rok wcześniej. Od stycznia 2022 r. do końca sierpnia 2023 r., tj. w okresie objętym kontrolą, 541 firm sprowadziło z Ukrainy 4,3 mln ton zbóż i roślin oleistych o wartości 6,2 mld zł, przy czym największy importer, firma z województwa mazowieckiego, sprowadził zboże warte ponad 560 mln zł, a firma z Pomorza – za 497 mln zł.

Według gazety, taki napływ zbóż i roślin oleistych przyczynił się do spadku opłacalności polskich producentów rolnych i wzrostu zapasów zboża: z 3,8 mln ton w połowie 2021 r. do 9,7 mln ton w połowie 2023 r.

Ustalenia NIK wskazują, że spory wkład do takiego rozwoju sytuacji wniósł ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który w czerwcu apelował do rolników o niesprzedawanie zboża i rzepaku.

„Z raportu NIK wynika, że ocena szefa resortu była błędna i nie została poparta danymi ani analizami. Decyzje producentów o niesprzedawaniu zboża okazały się fatalne w skutkach: ceny spadły, a im dłużej ktoś zwlekał, tym więcej tracił. Zwłaszcza że w kolejnym sezonie znacznie wzrosły koszty produkcji zbóż, czyli ceny paliwa i nawozów” – czytamy w „Rz”.

Źródło:Rzeczpospolita

Najnowsze