Strona głównaWiadomościPolitykaPolicja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zamach na prawicowego polityka

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zamach na prawicowego polityka

-

- Reklama -

Policja zatrzymała w Maladze i Granadzie trzy osoby podejrzane o związek z próbą zabójstwa byłego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego (1999 – 2014) i współzałożyciela konserwatywnej partii Vox w Hiszpanii Alejo Vidal-Quadrasa. Operacja policji trwa nadal.

78-letni polityk został postrzelony w twarz blisko dwa tygodnie temu w centrum Madrytu. Początkowo podejrzewano, że do zamachu doszło na tle rabunkowym, jednak później sprawę przejęła jednostka policji ds. zwalczania terroryzmu.

Według EFE dwóch zatrzymanych we wtorek mężczyzn jest narodowości hiszpańskiej, zaś kobieta pochodzi z W. Brytanii. Policja nie wyklucza żadnej hipotezy jako przyczyny próby zabójstwa.

Zgodnie z zeznaniami samego Vidal-Cuadrasa za atakiem może stać reżim irański.

Przebywający w szpitalu z poważną raną postrzałową szczęki polityk wskazał na swoje wieloletnie związki z opozycją irańską na uchodźstwie jako prawdopodobny powód zamachu na jego życie. Podkreślił, że jako prawnik zajmował się przypadkami związanymi z działalnością opozycji wobec reżimu irańskiego, a od 2022 r. roku widniał na irańskiej czarnej liście „terrorystów”.

Polityk nadal przebywa w madryckim szpitalu, gdzie przeszedł operację; został odłączony od respiratora, a jego stan jest stabilny – poinformowały media.

Alejo Vidal- Quadras od kilkudziesięciu lat jest kluczową postacią hiszpańskiej prawicy. Stał na czele centroprawicowej PP w Katalonii w latach 1991 – 1996, sprawował funkcję wiceprzewodniczącego PE (1999 – 2014), współtworzył konserwatywna partię Vox (2013), która obecnie jest trzecią siłą w parlamencie Hiszpanii.

Alejo Vidal-Quadras jako przyjaciel Polski został odznaczony w 2012 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

(PAP)

Najnowsze