Strona głównaWiadomościPolitykaHołownia poinformował o ważnej decyzji. "Chcę państwu powiedzieć, że..."

Hołownia poinformował o ważnej decyzji. „Chcę państwu powiedzieć, że…” [VIDEO]

-

- Reklama -

Jesteśmy w gorącym czasie politycznym i Sejm musi być w pełnej gotowości 24 godziny na dobę, żeby podejmować decyzje, jeżeli taki będzie wymóg bieżącej polityki – powiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Chcielibyśmy, żeby rząd w Polsce efektywnie, sprawnie działający, poparty parlamentarną większością mógł działać jak najszybciej. No i wierzę, że tak się stanie – mimo różnego rodzaju progów zwalniających, które jedni czy drudzy na jego drodze umieszczają – podkreślił marszałek Sejmu podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem Izby.

Dziś na Sejmie zajmiemy się rzeczą bardzo ważną z punktu widzenia procesu legislacyjnego (…) Wykreujemy komisje sejmowe – zapowiedział marszałek. – Mam nadzieję, ze przegłosujemy sprawnie ich składy – mówił.

Po południu natomiast ja i wicemarszałkowie będziemy uczestniczyli w posiedzeniach wszystkich sejmowych komisji, inaugurując je, doprowadzając do wyborów prezydiów, doprowadzając do ich ukonstytuowania się – zaznaczył, dodając, że „ten proces chcemy zakończyć dzisiaj, pewnie w późnych godzinach wieczornych”.

Drugą rzeczą, która jest dzisiaj w naszym porządku obrad, to wybór członków Trybunału Stanu – powiedział. – Natomiast jutro o godz. 11 chcielibyśmy zająć się pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu w sprawie in vitro. Jeżeli Sejm zgodzi się dzisiaj na skrócenie terminów doręczenia posłom odpowiednich druków – na co liczę – to jutro będziemy mogli ten projekt czytać – wyjaśnił Szymon Hołownia. Przypomniał, że ten projekt w poprzednim Sejmie miał już pierwsze czytanie.

Uważam, że rzecz jest warta rozpatrzenia, jak najszybciej, bo jest po prostu potrzebna Polakom – stwierdził marszałek Sejmu.

Projekty wyciągnięte z zamrażarki

Z tych rzeczy, które dotyczą pracy Marszałka Sejmu, chcę państwu powiedzieć, że wyciągnąłem z „zamrażarki” wszystkie projekty obywatelskie, które przetrwały dyskontynuację. Jest ich dziesięć – poinformował. – W tej kadencji Sejmu nie będziemy mrozić żadnego projektu obywatelskiego. W związku z tym każdemu z nich nadałem numer druku i zostaną rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy. Dokładnie tak, jak wymagają tego – po pierwsze regulamin, a po drugie szacunek do tych setek tysięcy obywateli, którzy każdy z tych projektów podpisywali – zapowiedział marszałek Sejmu.

Zapowiedział, że następny Sejm zwołany zostanie na przyszły wtorek, pewnie na godz. 12. – Chciałbym, żebyśmy w ten przyszły wtorek wybrali Rzecznika Praw Dziecka, żebyśmy wybrali członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii – powiedział.

Na tym kolejnym posiedzeniu być może będziemy też gotowi z innymi rzeczami – takimi, jak wybór członków Państwowej Komisji Wyborczej, rozpatrywanie już jakichś pierwszych projektów uchwał, które wpływają. No, ale to zobaczymy, bo rzeczywistość jest dynamiczna – wyjaśnił Hołownia.

Źródło:PAP

Najnowsze