Strona głównaWiadomościŚwiatFrancja testuje nowy pocisk. Może przenosić 10 głowic nuklearnych

Francja testuje nowy pocisk. Może przenosić 10 głowic nuklearnych

-

- Reklama -

W sobotę Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA) Francji pomyślnie przeprowadziła test pocisku M51.3 o zasięgu 10 tys. km, który wkrótce znajdzie się na wyposażeniu okrętów podwodnych z napędem nuklearnym. Rakieta jest zdolna do przenoszenia głowic jądrowych.

„Test ten umożliwił potwierdzenie ważnej ewolucji (tego) pocisku” – oznajmił francuski minister obrony Sebastien Lecornu.

Pocisk M51.3 będzie mógł pozostać na wyposażeniu armii przez około 15 lat. Rakieta ta może przenosić około 10 głowic nuklearnych, zdolnych pokonać nawet najsolidniejszą obronę powietrzną wroga – zapewnił producent pocisku, firma ArianeGroup.

Program na rzecz budowy M51.3 został zainicjowany w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Celem tego przedsięwzięcia było dostosowanie sił zbrojnych Francji do aktualnego postępu technologicznego – zauważył w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.

Próbę M51.3 przeprowadzono w bazie rakiet balistycznych Biscarrosse w południowo-zachodniej Francji. W operacji wzięły udział okręty marynarki wojennej, odpowiedzialne za usuwanie odłamków pocisku z Oceanu Atlantyckiego – powiadomił dziennik.

Najnowsze