Strona głównaWiadomościŚwiatSprofanowana i zniszczona bazylika Sacre-Coeur

Sprofanowana i zniszczona bazylika Sacre-Coeur

-

- Reklama -

Zdewastowany ołtarz, skradzione przedmioty liturgiczne, zniszczone sprzęty – to obraz po włamaniu nieznanych sprawców do katolickiej bazyliki Sacré-Cœur we francuskim mieście Rouen. Do włamania doszło 15 listopada 2023 r.

Bazylika została „splądrowana”, a parafia podaje, że poza kradzieżą doszło także do aktów wandalizmu i profanacji ołtarza. Ks. Geoffroy de la Tousche, proboszcz bazyliki z Rouen, w nagraniu wideo udostępnionym w sieciach społecznościowych opisał stan bazyliki jako „absolutnie przerażający”.

Według księdza zniszczenia bazyliki Sacré-Cœur w Rouen są znaczne. Zniszczono jeden z posągów, skradziono naczynia sakralne i zniszczono stopnie ołtarza. Szkody wyceniono na dziesiątki tysięcy euro.

Jak podaje ksiądz Geoffroy de la Tousche, przez dzisiejszy cały dzień policja zbierała odciski palców. Władze podały, że włamanie prawdopodobnie nie ma związku z bieżącym kontekstem, w szczególności z konfliktem między Izraelem a Hamasem na Bliskim Wschodzie. Może to wskazywać na to, że sprawa nie będzie traktowana priorytetowo.

Proboszcz zaprosił parafian do zgromadzenia się na modlitwie wynagradzającej w bazylice 16 listopada i na Mszy św. Bazylika Sacré-Cœur została ukończona w 1912 roku i jest własnością Kościoła katolickiego, bo jako wybudowana po 1905 roku nie uległa nacjonalizacji.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze