Strona głównaWiadomościŚwiatSkrytykowała nie tych, co wolno. Te wypowiedzi Thunberg mogą zakończyć jej "karierę"

Skrytykowała nie tych, co wolno. Te wypowiedzi Thunberg mogą zakończyć jej „karierę”

-

- Reklama -

Greta Thunberg jest pod „ostrzałem” na całym świecie z powodu jej propalestyńskich wypowiedzi podczas marszu w Amsterdamie – zauważył we wtorek holenderski dziennik „De Telegraaf”. Czy to koniec kariery „klimatycznej wagarowiczki”? – kąśliwie skomentowała największa gazeta Niderlandów.

Na oczach dziesiątek tysięcy uczestników największego marszu klimatycznego w historii Niderlandów, który odbył się w niedzielę w Amsterdamie, 20-letnia Szwedka, ubrana w chustę zwaną „arafatką”, powiązała problem zmian klimatu z atakami rakietowymi Izraela na Strefę Gazy. Oddała też głos palestyńskiej aktywistce, która krytykowała Izrael i wielokrotnie wypowiadała kontrowersyjne hasło: „Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”.

Wkrótce po tym na scenę wszedł tzw. działacz klimatyczny, który wyrwał Thunberg mikrofon. – Przyszedłem tu na demonstrację klimatyczną, a nie polityczny wiec – powiedział mężczyzna. Szybko odebrano mu mikrofon i usunięto go ze sceny. – Nie ma sprawiedliwości klimatycznej na okupowanym terytorium – powiedziała po zdarzeniu szwedzka aktywistka.

Holenderskie media oceniły, że Thunberg spotkała się z ostrą krytyką na całym świecie, również wśród swoich zwolenników. Dziennik „De Telegraaf” nazwał ją „klimatyczną wagarowiczką” i ocenił, że ostatnie wydarzenia mogą doprowadzić do zakończenia jej kariery.

Łączenie kwestii klimatycznych ze stanowiskiem politycznym podczas wojny nie jest dobrym pomysłem – zauważyła Zabeth van Veen, ekspertka ds. wizerunku, cytowana przez gazetę.

Aktywistka Greta Thunberg, reprezentująca ruch klimatyczny, traci zwolenników po swoim niedzielnym występie – stwierdził dziennik „Algemeen Dagblad”. Gazeta zacytowała Thunberg, która tłumaczyła się, że „czuje się, jak by została wrobiona”.

„Swoimi oświadczeniami skutecznie zdyskredytowała się jako twarz ruchu klimatycznego” – ocenił niemiecki dziennik „Bild”. Gazeta napisała, że Szwedka została także skrytykowana przez niemieckich Zielonych. Współrządzące Niemcami ugrupowanie określiło jej wypowiedzi jako „przygnębiające i absolutnie nieprzyzwoite”.

Greta Thunberg nadużywa absolutnie koniecznej i uzasadnionej troski o ochronę klimatu do jednostronnego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, w którym nie wymienia sprawców i nie potępia absolutnych okrucieństw (palestyńskiej organizacji terrorystycznej) Hamas – powiedziała współprzewodnicząca Zielonych Ricarda Lang, cytowana przez „Bild”.

Tymczasem Koalicja na rzecz Kryzysu Klimatycznego, organizator niedzielnego marszu, wyraziła ubolewanie w związku z „podziałami i nieporozumieniami”, które pojawiły się podczas tego wydarzenia. Organizacja zapowiedziała, że przedyskutuje tę kwestię „ze swoimi sojusznikami, aby zastanowić się i wyciągnąć wnioski”.

Źródło:PAP

Najnowsze