Strona głównaWiadomościŚwiatBadanie: szczepionki przeciwko COVID-19 i grypie zwiększają ryzyko udaru u seniorów

Badanie: szczepionki przeciwko COVID-19 i grypie zwiększają ryzyko udaru u seniorów

-

- Reklama -

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przeprowadziła analizę danych i stwierdziła, że szczepionki przeciwko COVID-19 i grypie mogą nieznacznie zwiększać ryzyko udarów spowodowanych zakrzepami w mózgu u osób w podeszłym wieku. Zwłaszcza, gdy obie szczepionki są podawane w tym samym czasie i gdy przyjmują je osoby powyżej 85. roku życia.

FDA podkreśla, że ryzyko na które wskazuje badanie wydaje się być niewielkie – chodzi o trzy udary lub przypadki niedokrwienia mózgu na 100 tys. podanych szczepionek.

To drugie badanie, które wskazuje na podwyższone ryzyko udaru u seniorów po jednoczesnym przyjęciu szczepionek na COVID-19 i grypę.

FDA oparło swoje najnowsze ustalenia na danych o ponad 5,3 mln dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy korzystają z programu Medicare i otrzymali szczepionki na COVID-19 wyprodukowane przez koncerny Pfizer i Moderna.

U seniorów w wieku 85 i więcej lat zauważono podwyższone ryzyko udarem spowodowanym zakrzepem u tych, którzy przyjęli szczepionkę Pfizera (ale nie Moderny). Podwyższone ryzyko udaru wykryto też u osób w wieku 65 i więcej lat, które przyjęły szczepionkę na COVID-19 i szczepionkę na grypę w tym samym czasie.

Z badania wynika, że główną przyczyną udarów jest prawdopodobnie przyjęcie szczepionki na grypę, które mają silnie pobudzać układ odpornościowy.

Źródło:rp.pl

Najnowsze