Strona głównaWiadomościPolitykaOpozycja szykuje się do przejęcia władzy. Kto może znaleźć się w rządzie...

Opozycja szykuje się do przejęcia władzy. Kto może znaleźć się w rządzie Tuska? [LISTA]

-

- Reklama -

W piątek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy podpisali umowę koalicyjną. W międzyczasie toczą się także rozmowy na temat składu potencjalnego rządu Donalda Tuska.

Jak donosi se.pl, skład rządu Donalda Tuska coraz bardziej się krystalizuje, choć rozmowy na temat personaliów wciąż się toczą. Według słów jednego z polityków Platformy Obywatelskiej, cytowanego przez „Super Express”, sytuacja jest dynamiczna.

Jedni na tę karuzelę wsiadają, inni z niej schodzą, albo wyskakują w locie, to ciągle się zmienia – mówił.

Jedynym pewnikiem ma być nazwisko Tuska na fotel premiera. Natomiast wciąż nie jest do końca pewne, kto kierowałby poszczególnymi resortami, jeśli doszłoby do utworzenia rządu przez szefa PO. Rada Ministrów tworzona przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę może powstać za ponad miesiąc – w połowie grudnia. Jeśli jednak Mateusz Morawiecki zrezygnuje z powierzonej mu misji tworzenia nowego gabinetu, może stać się to wcześniej. „A z obozu PIS dochodzą sygnały, że to prawdopodobny scenariusz” – donosi se.pl.

Dotychczasowa opozycja szykuje się do przejęcia władzy. – Spotykamy się prawie codziennie, rozpatrujemy wszystkie warianty, jest super atmosfera – mówił cytowany przez portal Włodzimierz Czarzasty.

Jednak, mimo dobrej atmosfery, sprawa może okazać się niełatwa. Gra o podział stanowisk przebiega bowiem bez sentymentów. Jednym z przykładów jest sam Czarzasty, który stanowisko marszałka Sejmu będzie musiał dzielić z Szymonem Hołownią. Przez pierwsze dwa lata to lider Polski 2050 będzie piastował to stanowisko, a później współprzewodniczący Lewicy.

Jeśli chodzi o podział stanowisk w rządzie, połowa ma przypaść ludziom Platformy. Według se.pl, najbardziej prawdopodobny skład gabinetu Donalda Tuska przedstawia się następująco:

  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) – wicepremier, minister obrony narodowej
  • Krzysztof Gawkowski (Lewica) – wicepremier, minister cyfryzacji
  • Marcin Kierwiński (PO) – ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji
  • Radosław Sikorski (PO) – minister spraw zagranicznych
  • Borys Budka (PO) – minister sprawiedliwości
  • Czesław Siekierski (PSL) – ministerstwo rolnictwa
  • Andrzej Domański (PO) – minister finansów
  • Katarzyna Jagiełło (Polska 2050) – minister klimatu
  • Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) – minister edukacji
  • Bartłomiej Sienkiewicz (PO) – minister kultury/minister aktywów państwowych.
Źródło:se.pl

Najnowsze