Strona głównaWiadomościŚwiatOpozycja w Turcji zmienia lidera, który ma powalczyć z Erdoganem

Opozycja w Turcji zmienia lidera, który ma powalczyć z Erdoganem

-

- Reklama -

Opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) jest mocno podzielona, zwłaszcza od czasu, gdy jej kandydat przegrał w maju wyborczą drugą turę z prezydentem Turcji Edroganem. Nowym przywódcą tureckiej opozycji został teraz Ozgür Ozel.

5 listopada 2023 r. w Ankarze wybrano go na nowego lidera partii. CHP (socjaldemokraci) to główna turecka partia opozycyjna. Ozel zastąpił w niedzielę Kemala Kiliçdaroglu na stanowisku szefa partii.

5 listopada odbywa się zjazd CHP. 74-letni Kiliçdaroglu został odwołany po porażce wyborczej, bo delegaci uznali, że stracono największą szansę opozycji na obalenie prezydenta Erdogana. Odwołanie nastąpiło po dwóch dość „gorących” turach głosowani.

Nowy przewodniczący Ozel jest wspierany przez popularnego wśród opozycji burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu. Jest politykiem raczej mało doświadczonym. Większość swojej kariery zawodowej pracował jako farmaceuta w turystycznym mieście Izmir, bastionie opozycji. Później został prezesem Tureckiego Stowarzyszenia Farmaceutów i w 2011 r. został wybrany do parlamentu. Ma 49 lat.

W ostatecznym głosowaniu na zjeździe CHP został wybrany większością 812 głosów do 536. W swoim programie przedstawił ię jako kandydat „zmiany”. Komentatorzy zauważają, że wygrała tu bardziej młodsza osobowość Ozela, niż jakiekolwiek konkretne postulaty polityczne. Erdogan na razie może spać spokojnie…

 

Źródło: AFP

Najnowsze