Strona głównaWiadomościPolskaJesień w pełni. Nadchodzący tydzień będzie chłodniejszy

Jesień w pełni. Nadchodzący tydzień będzie chłodniejszy

-

- Reklama -

Przyszły tydzień chłodniejszy, jesienna aura z symbolicznymi opadami deszczu. A 11 listopada, w sobotę, wg. modeli taka pogoda się utrzyma – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Synoptyk przekazał, że w sobotę będzie spokojnie.

„Sporo słońca, na początku w północnej części kraju będzie jeszcze deszczowo i wietrznie ale w pozostałej części kraju już się ten wiatr uspokoi i będzie echowa spokoju. W niedzielę do popołudnia jeszcze będzie spokojnie a już potem powoli do naszego kraju będzie wkraczał kolejny niż. Pojawią się opady deszczu i wyczuwalne porywy wiatru” – powiedział Walijewski.

Wyjaśnił, że nad Atlantykiem rozwinął się i dotarł do zachodniej części Hiszpanii i Portugalii kolejny bardzo niebezpieczny niż – głęboki i wietrzny – Domingos. „W Hiszpanii porywy wiatru przekraczają 100 km/h a na wybrzeżu fale mają 15 metrów wysokości. Ten wyż wędruje do Europy podobną trasą jak wcześniej Ciaran” – dodał.

„Dlatego noc z niedzieli na poniedziałek będzie nieco bardziej niebezpieczna, bo porywy w głębi lądu do 60-70 km/h ale nad morzem do 80 km/h. To będzie znowu front atmosferyczny i może się pojawić niż i zrobi się jeszcze bardziej niebezpiecznie” – podkreślił Walijewski.

Przekazał, że we wtorek może jeszcze zawiać trochę mocniej w północnej i zachodniej części kraju. „Popołudniu ma się polepszać. Niestety będą się pojawiały w całym kraju opady deszczu” – dodał.

„Środa spokojniejsza, tylko na północy większe porywy wiatru i deszcz. Czwartek i piątek raczej spokojne z zachodnim wiatrem. Ale delikatnie się ochłodzi, zresztą cały tydzień będzie chłodniejszy” – powiedział synoptyk.

Zaznaczył, że na początku tygodnia będzie maksymalnie 13 stopni Celsjusza, a od środy 11. „Będzie się pojawiała temperatura jednocyfrowa – w północnej części kraju 7-8 stopni. W przyszłym tygodniu mogą się też pojawić przygruntowe przymrozki na południu” – dodał.

„11 listopada w sobotę modele mówią, że utrzyma się taka pogoda. Prognozowane jest 11 stopni Celsjusza w na południu i południowym zachodzie, a około 9 na wschodzie i północnym wschodzie. Przymrozki mogą się pojawić tylko w obszarach podgórskich. Będą także niewielkie, przelotne opady deszczu do 3 mm.” – podkreślił Walijewski.

Źródło:PAP

Najnowsze