Strona głównaWiadomościPolskaNowe ustalenia sanepidu ws. epidemii legionelli w Rzeszowie

Nowe ustalenia sanepidu ws. epidemii legionelli w Rzeszowie

-

- Reklama -

Rzeszowski sanepid podsumował dane dotyczące epidemii legionelli w Rzeszowie. Podano prawdopodobne źródło zakażeń i plany zapobieganie kolejnym zakażeniom w przyszłości.

W sierpniu i wrześniu 2023 roku Polska żyła lokalną epidemią zakażeń bakterią legionellą w Rzeszowie. Sanepid przeprowadził śledztwo, by dojść do tego, co było źródłem choroby i dokładnie zbadać przebieg epidemii.

- Reklama -

30 października rzeszowski sanepid opublikował dokument, w którym podsumowuje zebraną wiedzę. Z badań dowiadujemy się m.in., że na 165 zarejestrowanych przypadków zakażenia legionellą większość stanowiły osoby powyżej 65 roku życia (69 proc.) (w tym 107 mężczyzn i 58 kobiet).

Sanepid ujawnia także, że aż 160 przypadków (97 proc.) wszystkich zachorowań stanowiły osoby, które cierpiały na przewlekłe choroby współistniejące, przy czym większość pacjentów chorowała na więcej niż jedną chorobę współistniejącą.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Poza tym sanepid stwierdza, że źródło zakażeń nie może być wiązane z konkretnym miejscem.

„Osoby te nie uczestniczyły wspólnie w żadnym zgromadzeniu/wydarzeniu, nie były pacjentami tej samej placówki medycznej, nie są powiązane miejscem zamieszkania na tym samym osiedlu. Zdecydowana większość osób zakażonych to ludzie w wieku starszym, których mobilność, w czasie ustalonego okresu narażenia, związana była z wykonywaniem normalnych czynności codziennych, a także osób czasowo lub ciągle przebywających w obrębie własnych gospodarstw domowych” – czytamy w dokumencie.

Źródłem, zdaniem sanepidu, nie była także woda dostarczana przez wodociągi miejskie.

„W wyniku przeprowadzonego dochodzenia i badań można wskazać natomiast, że wykrycie kolonizacji bakterii Legionella w instalacjach wody ciepłej i zimnej, stwierdzone w gospodarstwach osób zakażonych mogło być potencjalnie prawdopodobną przyczyną wystąpienia zakażeń w tych miejscach” – podaje sanepid.

Innymi słowy za epidemią odpowiadać miały m.in. przypadki zbyt niskie parametry podgrzania wody w węźle cieplnym. Dodatkowo do powstania kolonii bakterii mogła przyczynić się pogoda i towarzysząca jej duża wilgotność powietrza w mieszkaniach.

„Ostatnie zachorowanie w ognisku choroby legionistów w Rzeszowie zgłoszono 3 września br., od 56 dni nie notujemy nowych przypadków zakażeń związanych z ogniskiem, co oznacza, że nastąpiło jego wygaszenie” – informuje sanepid.

Jednak „pomimo, że ognisko choroby legionistów w mieście jest wygaszone, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie nadzoruje nadal działania naprawcze w pięciu budynkach, w których w próbkach wody stwierdzono przekroczenia”.

spot_img

Najnowsze