Strona głównaWiadomościŚwiatNiemcy przygotowują się na wojnę

Niemcy przygotowują się na wojnę

-

- Reklama -

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostrzegł w poniedziałek przed niebezpieczeństwem wojny w Europie i wezwał do dalszej modernizacji Bundeswehry. „Musimy być gotowi do obrony. A także przygotować do tego Bundeswehrę i społeczeństwo” – oświadczył minister w rozmowie ze stacją ZDF.

Zdaniem Pistoriusa (SPD), skutki konfliktu na Bliskim Wschodzie i wojny Rosji z Ukrainą odczuć może też społeczeństwo niemieckie. „Musimy przyzwyczaić się do myśli, że w Europie może grozić wojna” – podkreślił minister w programie ZDF „Berlin Direkt”.

„Niemcy muszą nastawić się na defensywę; dotyczy to zarówno Bundeswehry, jak i społeczeństwa. Musimy być gotowi do wojny” – dodał minister, zapewniając, że Niemcy robią wszystko co możliwe, aby w konflikcie bliskowschodnim nie doszło do dalszej eskalacji.

Pistorius odrzucił przy tym zarzuty, że rząd federalny zbyt wolno wprowadza zmiany, związane z tzw. punktem zwrotnym Bundeswehry. „Nie da się tego dokonać już szybciej” – ocenił i wyjaśnił, że od początku wojny Rosji z Ukrainą nie tylko utworzono specjalny fundusz dla Bundeswehry o wartości 100 mld euro, ale dokonano zmian w jej strukturach.

Minister przyznał, że armia była przed długi czas zaniedbywana. „Wszystkiego, co przez 30 lat zepsuto i zniszczono, nie da się naprawić w 19 miesięcy” – podkreślił, zapewniając jednocześnie, że „pod koniec tej dekady Niemcy znajdą się w zupełnie innym położeniu”.

Źródło:PAP

Najnowsze