Strona głównaWiadomościPolitykaPrezydent Duda chce dalej rozmawiać ws. nowego rządu

Prezydent Duda chce dalej rozmawiać ws. nowego rządu

-

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dalsze rozmowy z komitetami wyborczymi; drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte – powiedziała PAP szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim odbyły się spotkania konsultacyjne prezydenta z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. W czwartkowym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda podkreślił też, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera.

Jak powiedział, kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – jest Donald Tusk. Stwierdził też, że KO, Trzecia Droga i Lewica nie mają jeszcze formalnie zawartej koalicji, nie mają umowy koalicyjnej i nie mogą podać kandydatów na ministrów.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych przypomniała, że prezydent wyznaczył termin inauguracyjnego posiedzenia Sejmu na 13 listopada. „Pan Prezydent, zgodnie z terminarzem konstytucyjnym, dysponuje czasem na podjęcie decyzji w kwestii powierzenia misji tworzenia rządu i ten czas w tym celu wykorzystuje” – wskazała.

Pytana, czy prezydent czeka na przedstawienie umowy koalicyjnej i konkretnych kandydatów na ministrów, Ignaczak-Bandych wskazała, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte dla przedstawicieli komitetów. „Prezydent mówił o tym, że jest otwarty na dalsze rozmowy i jeśli ktoś potrzebuje konsultacji, to prosi o to, by dać temu wyraz” – zaznaczyła prezydencka minister.

Źródło:PAP

Najnowsze