Strona głównaWiadomościŚwiatPrawica wygrywa w Szwajcarii

Prawica wygrywa w Szwajcarii

-

- Reklama -

Wyniki exit poll po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwajcarii wskazują na zwycięstwo rządzącej prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która zdobyła 29 proc. poparcia i wyprzedziła Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SP) oraz Zielonych – powiadomiła agencja Associated Press.

SVP triumfowała również w poprzednich wyborach do dwuizbowego parlamentu – Rady Narodu (izby niższej) i Rady Kantonów, przeprowadzonych w 2019 roku.

Według exit poll konserwatyści zyskali obecnie 3,5 pkt. proc. w porównaniu z wynikami sprzed czterech lat. Socjaldemokraci otrzymali około 18 proc. głosów, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc., natomiast Zielona Partia Szwajcarii straciła ponad 4 pkt. proc. poparcia i prawdopodobnie zanotuje rezultat nie przekraczający 10 proc. – zauważyła AP.

Wstępne wyniki głosowania świadczą o tym, że kwestie finansowe, zdrowotne i obawy związane z napływem migrantów okazały się dla Szwajcarów ważniejsze, niż zagadnienia związane ze zmianami klimatu – podkreśliła AP.

Szwajcaria jest federacją demokratyczną i parlamentarną, gdzie na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum (demokracja bezpośrednia). Szczególnie silną pozycję ustrojową mają parlament i władze kantonalne. Formalnie Szwajcaria to związek kantonów – jednostek administracyjnych posiadających charakter organizmów państwowych.

Szwajcarska Partia Ludowa, znana także jako Demokratyczna Unia Centrum, to wolnorynkowi konserwatyści. Partia przeciwstawia się członkostwu Szwajcarii w organizacjach międzynarodowych, takich jak Unia Europejska i ONZ, jak również złagodzeniu prawa imigracyjnego, azylowego i kodeksu karnego. W kwestiach ekonomicznych jest liberalna gospodarczo. SVP popiera m.in. możliwość posiadania broni, neutralność państwa oraz armię jako narodową milicję.

Źródło:PAP

Najnowsze