Strona głównaWiadomościPolskaKto odpowiada za porażkę Prawa i Sprawiedliwości?

Kto odpowiada za porażkę Prawa i Sprawiedliwości? [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Choć Prawo i Sprawiedliwość otrzymało największą ilość głosów ze wszystkich komitetów, które startowały w minionych wyborach, to możemy mówić o porażce partii rządzącej, ponieważ utraci ona władzę. Sondażownia United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytała Polaków, kto ich zdaniem stoi za tą porażką.

Podczas spotkania klubów „Gazety Polskiej” prezes Prawa i Sprawiedliwości wziął porażkę wyborczą na siebie. W PiS-ie nikt nie szuka kozła ofiarnego, na którego można byłoby zrzucić winę za wynik niższy od tego, który był oczekiwany.

– Mieliśmy do czynienia z szeregiem błędów z naszej strony. Takie jest życie, że błędy się popełnia, a polityka jest szczególnie obciążona ryzykiem błędów, bo to jest dziedzina, gdzie poziom niepewności decyzji, ich skutków, jest wysoki. Przede wszystkim jednak Polska się zmieniła. Zmieniła się także struktura elektoratu, zmieniła się w ciągu tych ostatnich kilku lat i ten proces prawdopodobnie będzie trwał –
mówił Kaczyński.

– Musimy zwyciężyć, pamiętając o jednym: że do zwycięstwa prowadzi zawsze połączenie dwóch elementów. Zwykle to powtarzam w czasie obchodów 11 listopada. Chodzi o połączenie myśli i czynu. Czyn bez myśli bywa czasem piękny, bohaterski, heroiczny, ale całkowicie bezskuteczny. Mówię o czasach walki bezpośredniej, krwawej. Myśl bez czynu nie przynosi efektów, nawet jakby była słuszna, przenikliwa, oddająca rzeczywistość. Tylko wtedy, gdy te dwa elementy będą działać ze sobą, możemy liczyć, że zwyciężymy – dodał prezes PiS.

Polacy myślą podobnie do Kaczyńskiego i to właśnie jego uważają za głównego winnego porażki Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński odpowiada za zły wynik PiS według 34,2 proc. badanych. 16,5 proc. uczestników badania sondażowego wskazało natomiast obecnego premiera – Mateusza Morawieckiego. Zdaniem 12,5 proc. badanych za porażkę odpowiada szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński. 7,8 proc. ankietowanych wskazało innych członków PiS, a 29 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CATI&CAVI w dniach 20-22 października 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Źródło:wp.pl

Najnowsze